Vedoucí ústecké pobočky Člověk v tísni Vít Kučera tvrdí, že kupčení s hlasy se dá předpokládat. „Stačí se podívat na výsledky minulých voleb a je jasné, že se to dělo. Toto podezření máme i nyní," uvedl Vít Kučera. Dodal, že konkrétní případ ale nemá.

Podobně mluví i Miroslav Brož ze společnosti Konexe. „Nějaké informace se k nám dostaly, ale prokazují se velmi těžko. Organizátoři uplácení se poučili z jiných míst, kde kvůli tomu soud výsledky rušil. Jsou nyní mnohem opatrnější a rafinovanější," tvrdí Miroslav Brož.

Hlas za dvě stě korun

Podle informací Deníku se údajně za dvě stě korun prodávají hlasy například po linii lichvářů, kteří mají na zadlužené obyvatele vyloučených lokalit páky.

Pokyny jdou přes několik prostředníků. „Peníze ale může dostat někdo, kdo třeba v Předlicích vlastní několik domů. A prostě přinutí nájemníky dát konkrétní hlas, aniž by jim zaplatil. Jen jim pohrozí vystěhováním," upozornil Miroslav Brož.

Kriminalisté v civilu

Do vyloučených lokalit se chystají během pátku a soboty zástupci neziskových organizací, kteří budou volby sledovat. Připravená je i policie. „V minulosti jsme prošetřovali některá oznámení na kupování hlasů. Proto budou během voleb posílené nejen hlídky, ale v rizikových oblastech budou působit i kriminalisté v civilu," řekla mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.

Poslat dobrovolníky do Ústí zvažuje i Nadační fond proti korupci.