„Neberte to tak vážně, ale když se podívám, kolik po České republice pobíhá zlodějů a jiných, tak snad by tady měli své zastoupení mít taky."
- Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg okomentoval 7. listopadu nástup nepravomocně odsouzeného poslance ODS Romana Pekárka do sněmovny

„Že se jedná o falešné zprávy, jsem pochopil v okamžiku, kdy mi přišla SMS od Miroslava Kalouska a vyzývala mne k morální obrodě."
- Premiér Petr Nečas reagoval na akci umělecké skupiny Ztohoven. Ta v době červencového hlasování o vydání Davida Ratha rozeslala politikům a novinářům textové zprávy, které vypadaly jako odeslané ze skutečných mobilů členů vlády a sněmovny

„Jestli něco čekáte od této vlády, tak nic nečekejte, ta je mrtvá."
- Poslanec ČSSD Vítězslav Jandák při zářijovém hlasování o daňovém balíčku. Koalici se ho tehdy kvůli šesti rebelujícím poslancům ODS nedařilo prosadit

„Zdá se mi, že se něco takového dříve či později muselo stát, bylo to ve vzduchu. Jak si někteří pisálkové zahrávají s mou osobou, nejen s Václavem Klausem, ale s prezidentem republiky, je v civilizovaném státě nevídané."
- Prezident Václav Klaus v MfD komentuje útok v Chrastavě
„Přemýšlím, jak by asi reagoval Václav Havel, kdyby se to stalo jemu. Myslím, že by celou věc zlehčoval a bagatelizoval, obrátil ve vtip. Jako konservativec jsem měl tisíc výhrad vůči Václavu Havlovi, ale taky tisíc důvodů vážit si ho. Jenže on byl muž. Nikoli ufňukaná kremlofilní bába."
- Roman Joch, exporadce premiéra Nečase

„Máme všude správce, a žádné tvůrce. Často jsou to výborní správci. Vzorem všech byl císař František Josef, jenž pravděpodobně vykonával tu nejlepší správu. Ale chyběla mu vize, jak řešit problémy. I dnes už dlouho chybí nějaká vize – ať u sociálních demokratů, nebo u konzervativců. V příštích letech očekávám zásadní změnu, tedy nějakou formu povstání mládeže v Evropě."
- Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí v rozhovoru pro rakouský deník Kurie

„Nejsem přítel kobercových náletů. Nemyslím, že by to bylo dobré pro kontinuitu úřadu."
- Karolína Peake (LIDEM), při nástupu do funkce ministryně obrany, která byla po osmi dnech odvolána. Za 12 hodin po nástupu propustila náměstky Vlastimila Picka (uvažuje se o něm jako o možném dalším ministru obrany), Pavla Bulanta a další dvě klíčové osoby ve vedení resortu
„Buď jsem byl oklamán já panem premiérem, nebo byl oklamán pan premiér paní ministryní."
- prezident Václav Klaus v reakci na personální kroky Karolíny Peake na ministerstvu obrany

„Pokud máme dnes občanskou rovnost a svobodu, pak i díky komunardům, komunistům, socialistům a jejich pokračovatelům, kteří rovná volební a občanská práva prosazovali proti konzervativcům, navzdory tzv. pravici. Prosazovali sociální práva – osmihodinovou pracovní dobu, právo na stávku, bezplatné školství, důchodové a zdravotní pojištění. Vždy navzdory pravici. Za dnešní sociální a demokratický systém kdysi bojovali a umírali, vražděni pravičáky, výše zmínění komunisté. Hlásit se k takovým lidem není ostuda. Je to čest."
- Tomio Okamura, 20. listopadu 2012

„Klausovy argumenty k vetu znám velmi dobře. Už rok je slýchám od představitelů komunistů, socialistů a odborů."
- premiér Petr Nečas ke Klausovu vetu důchodové reformy

„Musíme zabránit některým módním politickým projevům, které mají dopad do našeho exportu. Umělé a falešné adorování takových záležitostí, jako je ruská skupina Pussy Riot, něco, co je vrcholem nevkusu, a v žádném případě to není něco, co symbolizuje svobodu a demokracii. Druhý případ, to je moderní politická móda dalajlamismu."
- premiér Petr Nečas
„Je to úlet. Ale hrozivý! Pokud má vláda pokračovat v takovém stylu, mám z jejího osudu a vývoje velké obavy."
- ministr zahraničí Karel Schwarzenberg

„To byl krok za hranicí politické a ekonomické hlouposti, to už je na hranici politické a ekonomické debility."
- premiér Petr Nečas odmítl stáhnout plán na vyšší daně

„Jsem přesvědčen, že většina této sněmovny i většina národa dobře ví, že výroky pana ministra Kalouska jsou výroky potrefené husy, která tuší, že se blíží posvícení, které některé husy prostě nepřežijí."
- poslanec ČSSD Stanislav Křeček reagoval na plamennou řeč Miroslava Kalouska, který v červenci odmítal vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání

„Tam je nahráno, jak si rochní nad sedmi miliony, jak o tom žertují, jak šustí peníze, jak je to baví, je to novodobá pohádka Alibaba a čtyřicet loupežníků, tentokrát z veřejných peněz."
- šéf VV Radek John poté, co vyslechl záznam odposlechů hovorů mezi Davidem Rathem a jeho údajnými komplici

„Já bych jim doporučoval spíš „klíšťata lidí u moci", to víc vystihuje jejich podstatu. Tedy přisát se na moc a držet se tam zuby nehty."
- David Rath v květnu okomentoval volbu názvu budoucí strany Karolíny Peake LIDEM

„Přiznávám se, že kdybych sám byl předsedou ODS a premiérem, tak bych asi vzal toto velikonoční období jako příležitost, abych se stáhnul do kláštera, podstoupil čtyřicet dní pokání a potom vyšel s rozhodnutím, jak problém řešit."
- ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v reakci na odposlechy poslance a exprimátora Prahy Pavla Béma
„Kdybych byl předsedou TOP 09, řekl bych si v tomto předvelikonočním období, že Bůh mě má rád, protože veřejnost zná obsah hovorů mezi pány Bémem a Janouškem a nezná obsah hovorů například mezi pány Schwarzenbergem a Bakalou či Kalouskem a Hávou.
- premiér Petr Nečas konstatoval s tím, že Karel Schwarzenberg už zřejmě zahájil prezidentskou kampaň

„Po tomto soudním jednání musím říct, že politická scéna je žumpa. Přelíčení začalo v osm hodin, a už v tuto dobu jsem měla pocit, že jdu rovnou z baru."
- přísedící Obvodního soudu pro Prahu 5 Marie Jungwirthová líčila v březnu v LN své pocity ze soudního přelíčení s faktickým šéfem VV Vítem Bártou a jejich bývalým místopředsedou Jaroslavem Škárkou. Z projednávání případu byla vyloučena.

„V tuto chvíli seznam není… tedy existuje a není problém ho zveřejnit… církevní majetek je známý, není to nic tajného… nebo spíše to řeknu jinak, celkový komplexní seznam v ruce nemáme."
- ministryně kultury za TOP 09 Alena Hanáková odpovídala v ČT na otázku, zda má ministerstvo jako předkladatel zákona k dispozici seznam vydávaných nemovitostí za 75 miliard korun

„Pokud se mluví o velké míře korupce, pak až se budou šetřit evropské dotace, měli by pozavírat půlku národa. Když je za nic pět let, měla by jít spousta účastníků této drogově-datační jízdy sedět na doživotí."
- expremiér Mirek Topolánek v březnovém rozhovoru pro Týden

AH: Pokračujeme v transformaci. Avizovali jsme v dubnu, že počkáme na výsledky analýzy.
Moderátorka: Prosím o přesné důvody odvolání.
AH: Jsou špatně nastavené řídicí a provozní procesy a celá transformace, jak byla započatá, nesplňuje ekonomické podmínky.
Moderátorka: Co udělal Ondřej Černý Špatně?
AH: Vedl Národní divadlo tak, jak měl. Dostal za úkol zpracovat a započít transformaci divadla, čehož se zhostil se ctí.
Moderátorka: Proč byl odvolán?
AH: Závěrem se ukázalo, že jsou nastavené chybně některé procesy, které je třeba změnit. V rámci transformačních kroků došlo k odvolání ředitele.
Moderátorka: Ondřej Černý nastavil procesy špatně?
AH: Nenastavoval špatně procesy. Šlo o to, aby se procesy, které byly špatně nastaveny, změnily.
Moderátorka: Proč musel být náhle odvolán?
AH: Chceme nastavit správně procesy, které se ukázaly jako nefungující.
- rozhovor v ČT s ministryní kultury Alenou Hanákovou po zářijovém odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého

Citáty politiků