„Vždyť ani jeden z kandidátů není z Benešovska, tak proč by lidé měli masivně volit,“ snažila se najít odpověď na chabou účast starší volička z Neveklova, která svou občanskou „povinnost“ splnila.

„Senát mě nezajímá,“ prohodil při otázce, zda půjde volit, muž na náměstí v Maršovicích. Takové názory zase nemusí zajímat vítěze voleb, nového senátora Zdeňka Hrabu. Jeho šestiletý mandát je platný, byť účast při hlasování nebyla valná.

„Potěšila mě především důvěra voličů v program, který jsem jim nabízel,“ připomněl říčanský místostarosta Říčan u Prahy, který ale po ustavující schůzi, což by mělo být 31. října, tento post, jako člen opozice, neobsadí.

„Plánuji, že budu na Benešovsko, a to nejen do Benešova pravidelně zajíždět a že budu jakýmsi ombudsmanem pro Benešovsko. Při diskusích s lidmi budu hledat řešení jejich problémů. To samozřejmě vedle normotvorné činnosti v Senátu,“ vysvětlil nový senátor Zdeněk Hraba.

Malou účast mohlo způsobit i pěkné počasí, které vybízelo ty aktivní k vycházkám či vyjížďkám na kolech. To potvrdili ve všech navštívených volebních místech sami komisaři. Teplo a nedostatek práce je nezřídka „vytáhly“ mimo volební místnosti ke slunění.

Například v Maršovicích na náměstí se této kratochvíli komisaři nemohli oddávat, ani kdyby chtěli. Náměstí stále nese stopy po budování kanalizace a stačí, když kolem tamní radnice projede auto a zdvíhají se mračna prachu. „Je půl jedenácté a z 297 voličů přišlo jen 34,“ spočítali komisařky.

Vítězem senátních voleb v obvodě číslo 41 se stal místostarosta Říčan u Prahy Zdeněk Hraba (za STAN), který ve druhém kole porazil Jiřího Kozáka (ODS).

Neveklovské okrsky 1 a 2 s volebními místnostmi v základní škole, mají 740 a 746 voličů. Zatímco v jedničce hlasovalo krátce před polednem 76 občanů, ve druhém okrsku napočítali ve stejnou dobu jen přesnou polovinu – 36.

„Je to dáno tím, že v našem okrsku jsou voliči z neveklovských osad a také klienti Centra sociálních služeb Tloskov. A ti k volbám moc nechodí,“ vysvětlovali komisaři při čekání na své dvě kolegyně, které z hospody z Jablonné nad Vltavou přivezli z tamních řízkových hodů chutný oběd.

Třetí rok slouží i voličům z Jablonné nad Vltavou pro hlasování rekonstruovaná hasičská zbrojnice v centru obce. Ze 188 občanů zapsaných v seznamech voličů tam vážila centu k sobotnímu poledni jen dvacítka z nich.

„Třeba včera, v pátek mezi devatenáctou a dvaadvacátou hodinou, kdy se volební místnosti zavíraly, sem nepřišel vůbec nikdo,“ potvrdili komisaři.