„Můj nápad by měl pomoct firmám, které nemají tolik počítačů. V budoucnu chci tisknout předměty i z titanu," vysvětlil Herudek z ostravské Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky. Jeho nápad mu vynesl ocenění společnosti SAP.

Své vědecké projekty představili studenti v pěti kategoriích, které nakonec přinesly devět vítězů. „České hlavičky vytahují talenty na veřejnost, jen tak si jich pak mohou všimnout firmy a sáhnout po nich," řekl jeden z autorů Václav Marek. Akce je součástí známé České hlavy.

V kategorii Genus, která se uděluje za nejlepší práce v oblasti přírodních věd, dosáhli na první místo dva studenti. Alena Budínská z Gymnázia Nad Štolou v Praze za nápad, jak urychlit proces při tvorbě léčiv. Tomáš Jor z Poděbrad pak za systém zmapování populace kriticky ohroženého motýla. „Už jako malý jsem běhal se síťkou a chytal motýly, teď se jim snažím pomoct," podotkl Jor.

Modek krevního řečiště

Dvě první místa měla také kategorie Ingenium, která oceňuje práce z oblasti matematiky, elektrotechniky, informatiky a komunikace. Martin Hora z Chlumčan se věnoval tvorbě modelu krevního řečiště v játrech, Vojtěch Boček ze Střední průmyslové a Vyšší odborné školy technické v Brně naprogramoval nástroj pro instalaci více operačních systémů na jeden mobilní telefon.

Cena Futura za hybridní systém pro automobilový průmysl zamířila k Janu Rýznarovi z Olšan.

V kategorii Sanita za výzkum v oblasti retrovirů dosáhla na vítězství Lucie Studená z Prahy a Magdalena Šubrtová z Gymnázia Brno-Řečkovice za zkoumání telomerů. „To jsou koncové části chromozomů, které ukazují stáří buňky," vysvětlila studentka.

Zvláštní cenu nad rámec kategorií získal Daniel Štipl za návrh nové metody ke zjištění morového onemocnění plodů včel. „Vše se teď testuje v praxi, běžní včelaři by naší novinky mohli využívat do jednoho roku," uvedl student 
z Českých Budějovic.