Nyní je klíčovou nominace místopředsedy ČSSD Michala Šmardy na místo ministra kultury, prohlásil již dopoledne premiér Andrej Babiš (ANO) po setkání s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, kde jej seznámil s výsledkem čtvrtečního setkání s prezidentem Milošem Zemanem. Ten se dnes odpoledne setkal s Hamáčkem i stávajícím ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD). Hamáček po této schůzce uvedl, že prezident je připraven odvolat ministra Staňka ke konci července. 

„V této chvíli je  hlavní nominace pana Šmardy. Myslím, že problém pana Staňka se vyřeší,“ řekl Babiš. A odpolední schůzka hlavy státu s Hamáčkem a Staňkem mu vlastně dala za pravdu.

Předsednictvo strany rozhodne

Prezident ve věci jména Michala Šmardy podle Hamáčka totiž uvedl, že jej musí schválit předsednictvo strany. "Je to o tom, co rozhodne předsednictvo v pondělí. To znamená, že předsednictvo bude trvat na nominaci pana Michala Šmardy, nebo druhou variantou je, že naši ministři podají demisi," sdělil Hamáček.

"Pokud bude ministr Staněk odvolán, vrátí se do Poslanecké sněmovny. Minulý čtvrtek jsem říkal, že nejsem optimista, nic se ve mně neposunulo. Nyní je na sociální demokracii, jakou cestu si vybere. Posun je to v tom, že se prezident rozhodl vyhovět našemu názoru. Ale sociální demokracie nadále trvá na tom, že jsme stranou,  jež si chce rozhodovat o svých ministrech ve vládě," dodal Hamáček a neustále opakoval, že vše se rozhodne začátkem příštího týdne. Prezident Miloš Zeman navíc neřekl, zda bude následné stanovisko sociální demokracie vůbec respektovat.

Předseda vlády již dříve uvedl, že doufá v to, že výměna v čele ministerstva kultury, kterou požaduje koaliční ČSSD, bude vyřešena právě nejpozději příští týden.