"Hrozně nás to těší, že je po Nickym, jak my mu říkáme, pojmenována taková hezká místnost, která bude sloužit pohodlí lidí. On vždycky chtěl každému udělat dobré věci a vyhovět, takže já si myslím, že by se mu to líbilo," řekla Zuzana Marešová, jedna z Wintonových dětí.

Novinářům řekla, že už ví jen o 12 dětech, které Winton před nacistickým Německem z Československa zachránil a které ještě žijí. V České republice jich je pět. "Těšíme se, když se vidíme. Poslední dobou jsme byli hodně v kontaktu. Chodíme na různé akce," poznamenala. Dodala, že všechny Wintonovy děti, které ještě žijí, se účastní přednášek na školách a různých shromáždění. "Myslíme si, že to nikdy nesmí zapadnout v zapomenutí, protože ty věci by měly děti znát, jak to tehdy bylo. A že není ještě všechno růžové, jak to vypadá," zdůraznila.

Na pražské Hlavní nádraží dnes přišel i Jiří Kafka, další z Wintonových dětí. "Měl jsem ho strašně rád, i mimo to co udělal za války. Byl velmi příjemný člověk, jako přítel svého druhu," řekl o Wintonovi ČTK. Do Anglie Kafka odešel v 15 letech. "Rodiče se o to postarali, hlavně táta. Tam jsem šel do školy, potom jsem tam chvíli pracoval," popsal svůj odjezd.

Za války nejprve Kafka narukoval k pozemním silám, brzy se ale dostal k 311. československé bombardovací peruti, se kterou podle svých vzpomínek v letounu Liberator jako radista-střelec strávil ve vzduchu stovky operačních hodin. "Smutné bylo, že se tu a tam někteří chlapci nevrátili, dokonce mi zemřel jeden bývalý spolužák z obecné školy," dodal. Po válce se Kafka vrátil do Československa, kvůli rostoucímu napětí souvisejícího s příchodem komunistického režimu ale brzy odjel zpět do Londýna.

Nicholas Winton zachránil 669 židovských dětí, které odvezl vlaky z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak odjel z Prahy v květnu 1939. Rodiny dětí většinou za války zahynuly.

Do povědomí širší veřejnosti se Winton dostal až díky setkání se svými zachráněnými "dětmi", které zorganizovala britská rozhlasová a televizní stanice BBC v roce 1988. Zemřel v červenci 2015 ve 106 letech. Na Hlavním nádraží má na prvním nástupišti pomník, který ho zobrazuje se dvěma malými dětmi a kufrem. Na konci května byl také na nádraží odhalen památník, který připomíná rodiče Wintonových dětí. Znázorňuje dveře vlaku s rukama dětí a rodičů, což je poslední vzpomínka, kterou mnohé zachráněné děti na své rodiče mají.