A pokud snad na podobné úvahy ve frmolu, který nastal, neměli čas, dozajista se jimi zaobíraly davy cestujících, jimž anonymní hrozba během okamžiku pozměnila večerní plány. Vlaky se totiž zastavily, policisté budovu Wilsonova nádraží vyklidili – a evakuace se týkala i přilehlých prostor metra: stanicí Hlavní nádraží soupravy pouze projížděly.

Prostory, které se jindy hemží cestujícími, opanovali policisté a hasiči zajišťující prohlídku, aby bylo vyloučeno možné riziko. Jakkoli zkušenosti s minulými hrozbami napovídají, že i tentokrát lze očekávat, že nejde o nic víc než o planý poplach, policisté mají jasno: nelze nic podceňovat. Zvláště ne za současné mezinárodní situace.

K normálu se jeden z klíčových dopravních uzlů začal vracet za hodinu; po devatenácté policisté bezpečnostní opatření ukončili. S tím, že zpráva je pozitivní, neb výsledek prohlídky negativní: nebyl nalezen nástražný výbušný systém ani nic jiného podezřelého.

Až dva roky za mřížemi

V případě nalezení původce anonymního telefonátu a prokázání viny před soudem by za šíření poplašné zprávy mohl padnout až dvouletý trest odnětí svobody.

Odsouzení dopadeného viníka ale může znamenat také finanční katastrofu: náklady spojené se zásahem mohou po něm uplatňovat složky integrovaného záchranného systému, s nárokem na odškodnění způsobené újmy se mohou přihlásit také dopravní a obchodní subjekty – a tady už se rozhodně nejedná o desetitisíce ko­run.

Ani v případě nazelení původce bombového poplachu ovšem věc vždy nekončí soudním jednáním: někdy se stane, že psychiatrické zkoumání ukáže, že dotyčný nebyl na své počínání odpovědný.

Čtěte také: Anonym nahlásil bombu ve vlacích RegioJetu a Leo Expressu