„Chtěl jsem, aby lidé měli co největší komfort a termín se nekryl s pololetními a jarními prázdninami. Navíc kampaň už začala, a proto by co nejdříve měla spadat pod dohled nového úřadu pro kontrolu financování politických stran,“ uvedl při setkání s novináři šéf Senátu Milan Štěch. Na dotaz Deníku, komu dává přednost on, odmítl přímo odpovědět. „Již dříve jsem naznačil, kdo je mým favoritem. Hlas dám člověku, který podle mě bude pro Českou republiku nejprospěšnější,“ řekl Štěch, přičemž nepopřel, že bude volit Jiřího Drahoše. Toho preferuje i celá Štěchova rodina.

ČSSD přitom zřejmě nejen nepostaví vlastního kandidáta, ale ani nikoho jednotně nepodpoří. „Není to pro nás aktuální téma. Navíc žádná strana se zatím takto jednoznačně nevyjádřila, v přímé volbě není partajní doporučení až tak důležité,“ dodal Štěch.

Stranických adeptů je  vskutku minimum, kandidaturu zvažuje senátor ODS Jaroslav Kubera, s podporou ODA jde do boje Vratislav Kulhánek a Realisté nominovali Jiřího Hynka.

DRAHOŠ DOSTAL 15 MILIONŮ, HORÁČEK SI POSLAL JEDENÁCT

Oznámení termínu prezidentské volby také znamená, že všichni kandidáti si do konce příštího týdne budou muset zřídit transparentní účet. Jiří Drahoš dosud získal od sponzorů 15,1 milionu korun. Podnikatel Dalibor Dědek mu poslal dva miliony, Jaroslav a Silke Horákovi milion, Martin Wichterle půl milionu, Lázně Luhačovice a Lázně Jáchymov celkem 1,3 milionu. „Do povoleného limitu 40 milionů korun započítám i náklady spojené se zajištěním provozu volebního týmu a sběru podpisů,“ sdělil včera Drahoš. Zákon v případě prezidentské kampaně přitom neupravuje výši sponzorských darů.

close Prezidentské volby info Zdroj: DENÍK zoom_in

„Celou částku může zaplatit jeden člověk, příspěvky mohou přicházet i ze zahraničí, což je v případě politických stran zakázáno,“ řekl Deníku Jan Outlý z dohledového úřadu. Michal Horáček si například vše platí sám. „Jelikož celou kampaň financuji z prostředků, které patří mně a mé rodině, snažím se peníze vynakládat maximálně efektivně. Jaký bude konečný účet, opravdu nevím. Jisté je, že občané mají možnost kontrolovat, za co a komu jsem platil,“ napsal Deníku Horáček.

Miloš Zeman tvrdí, že žádnou kampaň dělat nebude, výjezdy do krajů do ní nepočítá. Je otázka, do jakého limitu by se počítaly billboardy, na nichž by se objevil třeba po boku předsedy SPO Jana Veleby. „Tuto věc už jsme řešili, připravujeme k tomu stanovisko,“ prozradil Deníku Outlý. V Praze například visí velkoplošné plakáty Vratislava Kulhánka a šéfa ODA Pavla Sehnala, přičemž není jasné, zda jde o stranickou, či prezidentskou kampaň.