Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlaté časy už jsou pryč, tvrdí hledači pokladů

Praha - Českou krajinu dnes každý týden brázdí stovky nadšenců s detektory kovů. A vidina vzácného nálezu neustále láká další a další.

1.8.2009 10
SDÍLEJ:

PokladFoto: Alena Šatrová

Válkaři, kolečkáři neboli mincičkáři, ale také vykradači. Nejde o názvy postav z fantasy bojové hry pro úzký okruh fandů, ale o skupiny nadšenců, kterých po celém Česku každý týden běhá několik stovek.

Hledači pokladů, lidé, kteří většinu svého volného času zasvětili čekání na správný zvuk detektoru kovů, letos slaví neoficiální výročí. Českem totiž začali hromadně brouzdat hned po pádu komunismu.

Dnes mnozí zkušení hledači neboli detektoráři tvrdí: „Zlaté časy jsou minulostí. Většina hlavních lokalit byla prohledána už v divokých 90. letech.“

Jsme jako rybáři

Hledači pokladů dobře vědí, že mají u společnosti podobně špatný obraz jako třeba motorkáři. A stejně jako oni to svádí na nepočetnou skupinu, která jim kazí renomé.

„Jde o zlomek lidí, kterým se říká vykradači. Ti mají mnohdy pro většinu z nás nedostupné vybavení a cíleně vykrádají archeologické lokality, kde je hledání zakázané,“ říká šéfredaktor respektovaného hledačského dvouměsíčníku Detektor Revue Adam Krejčík s tím, že od takových lidí se naprostá většina hledačů distancuje. Na druhé straně mnoho detektorářů dnes spolupracuje s archeology a tato spolupráce přináší uspokojivé výsledky pro obě strany.

Místo k motorkářům však Krejčík hledače přirovnává k rybářům. „Kolikrát ani nejde o to něco najít, ale vyjet s přáteli do přírody. Je to skoro stejné, jako když někdo jede na ryby, až na to, že ryby dorostou, ale nálezy ne.“

Přečtěte si také:

Slovák našel pod záchodem poklad z 18. století

Poklad v Kašperských Horách: tisíce stříbrňáků

Válkaři, tedy ti, kteří se specializují na artefakty z druhé světové války, mají i dnes žně především v severních, západních a východních Čechách. „Prostě všude tam, kudy prchala německá armáda,“ uvádí Krejčík. Mincičkáři pak takzvaně hoblují pole kolem historických měst nebo tam, kde bylo v minulosti nějaké osídlení. Přestože nálezy podle detektorářů už dávno nejsou, co bývaly, rozhodně se nemusí bát nedostatku mladé krve. Především mladé totiž vidina extra úlovku, který by změnil dějiny, láká stále. Takové hledače však čeká rychlé vystřízlivění.

Krátký život

„Hodně lidí si koupí detektor, protože si někde přečtou, že se našlo vzácné to či ono a oni si myslí, že to najdou taky. Když ale nacházejí jen samé plechovky, přestane je to brzo bavit,“ vysvětluje Adam Krejčík skutečnost, že životnost netrpělivého „hledače-rychlokvašky“ často trvá jen pár týdnů.
Důležitý je podle Krejčíka fakt, že legální cestou žádný dobrodruh zbohatnout nemůže. „Poklady“ totiž patří obci, v jejímž katastru byly nalezeny, a nálezce je musí do druhého dne odevzdat.

Zkoušeli jste už někdy nalézt poklad? Diskutujte!

„Známý je případ Emila Malého, který našel na Chebsku 85 halfských feniků a jako nálezné dostal 276 korun,“ uvedl Krejčík pro ilustraci a dodal: „Jde o koníček, který stojí mnoho peněz i času a kterému se věnují jak řemeslníci, tak třeba doktoři. Mnoho z nich o víkendu vyjede za město a hledají. Rozhodně jim nejde o to zbohatnout, ani nikde vyrabovat chráněnou archeologickou lokalitu."


Konec jednoho velkého snu

Praha - Osmnáct let jeho práce pohltily plameny. Šedesátiletý Josef Mužík, nejznámější český hledač pokladů, obětoval své vášni doslova všechno. Osobní život, čas i 14 milionů korun.

Když koncem minulého roku přestal po dlouhých letech po legendárním štěchovickém pokladu pátrat, zůstal mu jen malý syn, statisícové dluhy a až fanatická víra, že štěchovický poklad není jen přelud. I dnes doufá, že Hradišťko ve středních Čechách skutečně skrývá zlato, dokumenty, ale také třeba vysněné letadlo diskovitého tvaru, které se údajně vyvíjelo v Avii Čakovice s pohonem na antigravitaci.

„Něco tam je, jsem si jistý. A co mám v hlavě, to mi nikdo nevezme. Mám vytipované tři lokality, kde zcela určitě něco musí být,“ tvrdí Mužík i poté, co pověsil své řemeslo na hřebík, a vysvětluje: „Proč by tam jinak Němci dělali štoly z drahého umělého pískovce, který jsem zde našel. Ten dávali jen na místa, kde ukrývali vzácnosti.“

Během osmnácti let nastřádal osm pytlů map, plánů, fotografií, leteckých snímků, publikací a dalších dokumentů, o kterých byl přesvědčen, že ho přibližují k cíli. Marně.

Loni v prosinci proto všechny dokumenty demonstrativně spálil na své zahradě v Heřmaničkách na Českolipsku. V tu dobu se podle svých slov ocitl na konci sil. Kvůli dluhům na nájemném se nedobrovolně odstěhoval z bytu v Ralsku a byl závislý na penězích, které mu půjčují či dávají přátelé.
Proto se nejprve rozhodl dokumenty prodat. „Cena byla oproti původním nákladům směšná. Řekl jsem si 350 tisíc. Chtěl jsem, aby se dokumentů ujal někdo, kdo bude mít ještě dost peněz na další hledání. Několik lidí se mi přihlásilo, ale většina z nich neměla dost peněz ani na dokumenty, natož na pokračování v práci,“ řekl Mužík.

Do hledání investoval těžko uvěřitelných 14 milionů korun. Necelých deset z nich vložil do pátrání ze svého. Po revoluci založil v Praze bezpečnostní agenturu, kterou záhy prodal za více než čtyři miliony. Ty pak spekulacemi s nemovitostmi rozmnožil. Zbylé čtyři miliony vložili přátelé a sponzoři.
Už dlouhou dobu je však bez peněz, navíc se marně snaží najít zaměstnání. Sám se totiž stará o malého syna a práce na plný úvazek proto pro něj podle jeho slov nepřichází v úvahu.

Přesto si stále ponechává pootevřená zadní vrátka. „Pokud se najde někdo, kdo by měl chuť práce zainvestovat, budu pokračovat,“ dodává. (red)
#nahled|https://g.denik.cz/1/7c/0108poklady_infografika_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/1/7c/0108poklady_infografika.jpg|Hledání pokladů#


Vracel se domů, v potoce našel 400 let staré mince

Praha - Jméno Františka Dedka zná dnes prakticky každý hledač pokladů v republice. Zatímco tisíce nadšenců utápí ve svém koníčku desetitisíce i statisíce korun a po ruce mají supermoderní techniku, většině z nich se za celý život skutečný poklad stejně najít nepoštěstí.

Františka Dedka obava z toho, že umře dřív, než něco najde, netrápí. On totiž skutečný poklad našel. A to ani mezi hledače pokladů nepatří. Pomohla náhoda.

Poklad ležel v potoce

Tři kilogramy cenných stříbrných mincí z počátku 17. století našel loni v červenci, když se s kamarádem vracel z vycházky městem. „Šli jsme se podívat do míst, kde se staví na potoce jez, a najednou kouknu na zem a vidím dva zelené plíšky. Když jsem je zdvihl a oškrábl, zjistil jsem, že jde o nějaké peníze. Rozhlédl jsem se a objevil celé hnízdo,“ popisoval nadšeně svůj nález.

Archeologové následně zjistili, že žádný podobně hodnotný nález zatím v regionu nemají. Teď se z něj stane lákadlo, které bude zvát turisty do města.
„Jde o mince velké i drobné ražby, u nichž se datace pohybuje kolem začátku sedmnáctého století,“ zhodnotil nález šéf táborských archeologů Rudolf Krajíc s tím, že se jednalo o přibližně 1000 mincí české i zahraniční ražby.

Problémy s nálezným

Radost s nálezu však panu Dedkovi kalí skutečnost, že přestože má nárok na nálezné ve výši 10 % hodnoty pokladu, už přes rok na své peníze marně čeká.

Byť mu to je nepříjemné, na krajském úřadě se o ně už několikrát hlásil. Zatím ale dostal pouze sliby.

„Řekli mi, že do začátku prázdnin se to vyřeší, a stále nic. Vůbec mi nejde o peníze, ona to závratná suma rozhodně nebude, ale o princip,“ přiznal nedávno a podivil se: „Já když státu něco nezaplatím, tak mne bude uhánět a ještě mi připočítá penále. Je mi až hanba, že z nich tu odměnu musím tak tahat.“

Krajský úřad totiž stále neukončil složité správní řízení, které mimo jiné vyžaduje znalecký posudek.

Šéfredaktor dvouměsíčníku Detektor Revue a hledač pokladů Adam Krejčík však tvrdí, že podobné prodlevy nejsou výjimečné. „Řízení sice ze zákona trvá 30 dní, úřad ale může opakovaně požádat o jeho prodloužení,“ vysvětluje. (aš, jk)


Slavné nálezy posledních let

Jeden z nejunikátnějších nálezů poslední doby se podařil manželské dvojici, která hledá poklady pod přezdívkou Bonnie a Clyde. V roce 2007 na jižní Moravě nalezli a odevzdali hrot kopí z mladší doby kamenné.

Známý je také nález 85 halfských feniků ze 14. století, které před několika lety nalezl Emil Malý na Chebsku. Zatímco Emil Malý dostal za svůj poklad směšné tři stovky, amatérský hledač pokladů Jiří Bulušek obdržel za svůj nález formy na odlévání bronzových seker z mladší doby bronzové na Děčínsku přes 16 tisíc korun.

Autor: Jiří Korbel

1.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Britská premiérka Theresa Mayová
1 9

Dohoda s EU o brexitu je stále možná, prohlásila Mayová

Patriarcha Bartoloměj I.
3 5

Ruská pravoslavná církev přerušila kontakty s Konstantinopolí. Kvůli Ukrajině

AKTUALIZOVÁNO

V Lysé nad Labem hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu

/VIDEO/ V Lysé nad Labem vypukl v pondělí večer požár v areálu nábytkářské firmy Kovona. S plameny bojují desítky hasičů. Situace se zhoršuje, hasiči zvýšili stupeň poplachu na třetí ze čtyř možných, informovala Česká televize. Na místě se propadají stropy. 

Rozhádaná ČSSD, nová Škoda Scala a propad SPD v Bavorsku: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Kdo nahradí Štěcha? Adepti na předsedu Senátu jsou čtyři

Vedení Senátu zůstane pětičlenné. Budou jej tak jako dosud tvořit předseda a čtyři místopředsedové podle principu poměrného zastoupení. Na dnešním večerním jednání ve Waldštejnské hospodě v sousedství Senátu se na tom shodli představitelé nejsilnějších senátních stran - ODS, STAN a KDU-ČSL. 

Obě Koreje spojí silnice i železnice. USA jsou znepokojeny

Severní a Jižní Korea se shodly na zahájení prací na propojení obou zemí železnicí a silnicí, pracovat by se mělo začít na přelomu listopadu a prosince. Jedná se tak o významný úspěch ve sbližování obou Korejí, které jsou od roku 1953 stále ve válečném stavu. Spojené státy ale nad dohodou vyjádřily znepokojení.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT