Jisté je, že mladých lidí, kteří se zajímají o politiku, veřejný život, zastupitelskou kariéru, je málo. Mezi roky 1992 a 2013 klesla volební účast ve věkové kategorii 18 až 29 let o 35 procent. I tato skutečnost přivedla společnost Člověk v tísni k zorganizování Studentských voleb nanečisto. Během nich si středoškoláci před termínem voleb vybírali svoje politiky, byť k reálným urnám většinou ještě jít nemohli. Probíhají od roku 2010 a hned první ročník se příznivě projevil v účasti prvovoličů ve sněmovním hlasování, jejich počet se zvýšil o šest procent. „Potkáváme mnoho angažovaných mladých lidí, kteří mají nápady, dovedou je uvádět v život. Jen málo z nich si ale dokáže představit, že by se v budoucnu stali politiky. Chceme tento odmítavý postoj měnit a ukázat, že právě jako politici mohou mnoho změnit. Česká společnost nové, vzdělané a idealistické politiky potřebuje," vysvětluje Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách. Právě on je duchovním otcem reality show Hledá se LEADr., kterou vysílá internetová televize Stream.cz.

„Chci v Praze zrealizovat tři projekty pro lidi bez domova. Bistro Doma, kde se bude zdarma vydávat jídlo lidem bez domova, dále íránskou zkušeností inspirovanou zeď laskavosti, která umožní zanechat nepotřebné oblečení na pouličním věšáku a zavést sdílené ledničky, kde si kdokoliv může vzít či naopak zanechat potraviny," uvádí osmnáctiletý soutěžící Filip Hausknecht z Prahy. Aneta Sklenářová (22 let) studuje sociologii a do reality show jde s projektem Panorama. „Prostřednictvím besed pro základní a střední školy chci rozšířit debatu o tématu stáří a poskytování dobrovolné péče v Tachově," říká. Klára Chvojková (22 let) zase přichází s nápadem kurzů vaření pro mladé, vedených seniory a seniorkami.

Soutěžící ve věku 17 až 25 let procházejí sérií workshopů a konzultací s odborníky. Porota během jednoho měsíce prověří lídrovský potenciál patnácti mladých lidí. Ti nejlepší se utkají v televizním duelu moderovaném Václavem Moravcem a o vítězi rozhodne hlasování veřejnosti.