S ministrem vnitra Lubomírem Metnarem potíže nebudou, neboť už ohlásil návrat do manažerské pozice ve společnosti Vítkovice. Šéf zemědělství Jiří Milek je podnikatel, takže se vrátí k byznysu. Ministr kultury Ilja Šmíd by mohl zůstat v resortu, nebo přednášet na vysoké škole. Šéfdiplomat Martin Stropnický se stane velvyslancem při EU v Bruselu či v Izraeli. Karla Šlechtová by mohla z obrany zamířit do nějaké mezinárodní organizace.

KAM S NĚMCOVOU

Otazník tak především visí nad ministryní práce a sociálních věcí Jaroslavou Němcovou (ANO), která uvolní své křeslo sociálním demokratům. V letech 2015 až 2016 byla obchodní a ekonomickou náměstkyní pražské Nemocnice Na Homolce (NNH).

Teď by se tam moha vrátit jako ředitelka a vystrnadit současného ředitele Ivana Olivu, přestože nemocnice se pod jeho vedením dostala ze ztráty do zisku a na základě ministerského zadání zrušila nákupy zdravotnického materiálu přes společnost Holte Medical (za rok tím ušetřila 247,5 milionu korun).

InfografikaZdroj: Deník

Ačkoliv v minulém roce její hospodaření prověřoval s uspokojivým výsledkem Nejvyšší kontrolní úřad, vyslal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) do NNH kontrolu za roky 2017 a 2018. Deník o tom před dvanácti dny informoval jako první. „Nemocnice Na Homolce, jak vyplývá i z podkladů průběžně zasílaných ministrovi zdravotnictví, prosperuje a rozvíjí se. Ministr však samozřejmě může poslat kontrolu kdykoliv a z jakéhokoliv důvodu. Je to zcela v jeho pravomoci,“ komentoval dění v NNH její ředitel Ivan Oliva.

Nemocniční tamtamy nicméně hovoří o účelovosti Vojtěchova konání právě ve prospěch Jaroslavy Němcové. Ta mimochodem zodpovídala za ekonomický úsek NNH i po celý rok 2015, kdy špitál zdravotnický materiál stále nakupoval přes Holte Medical.

Tuto agendu měla v gesci jak v nemocnici, tak v dceřiné společnosti Holte Medical. Vzhledem k tomu, že s transformací nijak nepohnula, Oliva jí chtěl tehdy tuto oblast odebrat, nebo ji přímo odvolat. K tomu nakonec nedošlo, Němcová byla v říjnu 2016 za ANO zvolena do zastupitelstva Středočeského kraje a stala se radní pro sociální věci, poté ministryní.

PEČLIVÝ A ODPOVĚDNÝ

Ministr Adam Vojtěch, který už odvolal ředitele Ostravské FN Svatopluka Němečka a šéfku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, však v rekonstrukci vlády a překvapivé prověrce souvislost nevidí.

„Kontrolu jsem do Nemocnice Na Homolce poslal již dříve, abych nezávisle ověřil, jaká je v nemocnici situace. Když jsem o ní rozhodl, neexistovaly žádné informace o jednání o vládě, respektive já jsem je rozhodně neměl,“ sdělil Vojtěch Deníku s tím, že se snaží vykonávat roli zřizovatele nemocnic „maximálně pečlivě a odpovědně, proto kontroluje“.