Hned dvě protestní akce čekají v závěru března Hlubokou nad Vltavou. Uskuteční se při neformálním setkání ministrů zahraničních věcí Evropské unie, které se koná v rámci českého předsednictví Radě EU.

Přítomnost vrcholných politiků unie se rozhodla využít Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí (OIŽP). V ulicích v centru Hluboké se chystá zhruba dvacítka jejích členů a přívrženců uskutečnit happening, jímž chce zahraniční delegace upozornit na problémy jaderných elektráren.

„Bude to poklidná akce. Chceme poukázat na nedostatky Temelína i dalších jaderných elektráren, dosud se například v celé Evropě málo řeší, kam s vyhořelým odpadem. Chceme upozornit i na bezpečnostní a provozní nedostatky Temelína,“ řekl předseda OIŽP Pavel Vlček a poukázal na to, že se přesto chystá dostavba dalších dvou bloků. Při projednávání záměru rozšíření jaderné elektrárny Temelín nedostávají podle OIŽP občané dostatečný prostor ke skutečnému uplatnění námitek. Tento názor ale ČEZ dlouhodobě odmítá.

Demonstrovat hodlá v Hluboké při unijním setkání také Dělnická strana. Ta chce dát hlavně najevo nesouhlas se současnou podobou Evropské unie. „Nechceme, aby evropská integrace pokračovala ve smyslu jednotného evropského státu,“ uvedl k cílům demonstrace předseda strany Tomáš Vandas, který ve chvíli rozhovoru s Deníkem právě čekal v Brně na soudní jednání.

Vandas ohledně unie doplnil, že podle něj by se měla vrátit ke svým kořenům, ke spolupráci na hospodářské úrovni.

Protestní shromáždění nahlásila Dělnická strana na oba dny jednání evropských ministrů. Jak ale uvedl předseda strany Tomáš Vandas, ještě se neví, zda se uskuteční 27. nebo 28. března, není zatím znám ani počet účastníků, kteří by se měli na shromáždění dostavit. Předpokládaná účast se pohybuje až k pěti stům osob.

Starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa uvedl, že obě akce, a to Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí a Dělnické strany, byly na městském úřadě nahlášeny včas a podle příslušných předpisů a nebyl právní důvod je zakázat.

„Jako první nahlásila svůj happening Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí, proti tomu nic nemáme,“ řekl Jirsa.

Shromáždění Dělnické strany bylo ohlášeno ale na fyzickou osobu. „Poprosil jsem je o schůzku a požádám je, aby přijeli na poklidnou, a ne konfliktní návštěvu,“ dodal starosta Hluboké na adresu představitelů Dělnické strany.

Případné incidenty však už budou v kompetencích policistů. „Jihočeská policie má setkání ministrů na Hluboké nad Vltavou jako prioritní úkol. Pro nás je to nejvýznamnější akce roku,“ uvedl krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

„Prioritou je zajištění bezpečnosti významných osob a hladký průběh v zajištění pořádku a plynulé dopravy,“ dodal Matzner.

Také hlubocká městská policie bude během summitu v pohotovosti. „Pro nás je směrodatný veřejný pořádek. Je nás pět a všichni budou ve službě,“ řekl velitel hlubocké městské policie Karel Hubinger.

Demonstranti kritizovali v Hluboké unii nebo radar

Demonstraci proti Evropské unii uspořádala v Hluboké nad Vltavou Dělnická strana. Místo očekávaných až několika set účastníků se však nakonec sešlo v 17 hodin na prostranství vedle zdejšího kostela necelých pět desítek účastníků. Po projevech, ve kterých kritizovali Evropskou unii, se vydali na ohlášený pochod směrem k zámku. Policie jim ale zabránila v odbočení z hlavní třídy. Mluvčí radikálů zdůraznil, že jsou politickou stranou a jejich akce byla řádně nahlášena, ale že nestojí o konfrontaci a Dělnická strana poté svoji akci pokojně ukončila. Podle policejního mluvčího Jiřího Matznera bude policie situaci i nadále monitorovat.

V Hluboké se v 17 hodin uskutečnila také demonstrace přibližně padesátky lidí za levnější pivo nebo 365 dnů hezkého počasí. Paradoxně, právě ve chvíli, kdy začínala, se nad Hlubokou spustil silný déšť.

Kolem kruhového objezdu v Hluboké nad Vltavou na hlavní silnici na České Budějovice protestovaly přibližně dvě desítky aktivistů proti umístění amerického raketového systému v Evropě. Jejich transparenty, položené na zemi, byly ve více než dvou desítkách hlavních jazyků evropské unie.
Otta Edwin