Tak líčí své zkušenosti na regionální a místní úrovni lidé, kteří postupně opouštějí řady ANO a zakládají svoje vzdorostrany. A hovoří o tom i poslankyně Kristýna Zelienková, jež rezignovala na členství v hnutí i jeho sněmovním klubu. „Diskusi postupně nahrazovalo okřikování, někdy i ponižování a urážky, aniž by proti tomu vedení klubu či hnutí vystoupilo a navrhlo způsob, jakým se o problémech budeme bavit. Debaty nahradily direktivy," zdůvodnila své rozhodnutí na Facebooku Zelienková.

Mizející demokratické principy

O rozchodu s Babišovým subjektem v podobném duchu hovoří i lidé, kteří hnutí ANO zakládali a nyní se rozhodli oslovit občany ve formaci PRO 2016. Podle bývalého předsedy řečkovické místní organizace Vladimíra Číhala jsou největším problémem především vnitřní poměry hnutí ANO. „Vymizely demokratické principy, nedodržují se stanovy, lidé se dosazují do funkcí podle toho, jak jsou loajální, 
a všemu velí úzký kolektiv lidí. Je to vlastně divize Agrofertu," sdělil před červnovým vznikem nového hnutí Brněnskému deníku. PRO 2016 chce kandidovat v říjnových krajských volbách a hlásí se k němu například nespokojenci z jihočeského či olomouckého regionu.

O potížích s demokratickým fungováním uvnitř hnutí lze hovořit i v souvislosti s městskými koalicemi v Ústí nad Labem, Opavě, Karlových Varech, Hodoníně, Havířově, Prostějově, ale také Brně a Praze. V drtivé většině radničních otřesů nešlo o věcné spory s koaličními partnery, ale důsledek hádek uvnitř Babišova hnutí. Sám lídr například odvolání primátora Ústí nad Labem Josefa Zikmunda a dosazení Věry Nechybové označil za puč. Řešením bylo rozpuštění místní buňky ANO a budování nové.

Spory v Praze

Spor v pražském ANO vedl k mnohaměsíčnímu bezvládí na magistrátu. To skončilo odchodem mocné Radmily Kleslové a vítězstvím primátorky Adriany Krnáčové, ale rozhodně se nedá mluvit o nějakém koncepčním střetu. Kleslová musela odejít kvůli tomu, že seděla v několika dozorčích radách městských a státních podniků. Krnáčová její příznivce umlčela tím, že jim rozdala lukrativní posty. Kleslová navíc tvrdí, že za její pád mohou hlavně všudypřítomní píáristé, kteří Babišovi radí, koho se má zbavit a na koho vsadit. „Řídím se podle svého rozumu, nemám žádné pravé ruce. Pokud má ANO nějaké problémy, je to logické. Jsme mladé hnutí, postavili jsme kandidátky s více než 9000 lidmi, tak je jasné, že k tříbení názorů dochází. A jestli k nám někdo vlezl jen kvůli kariéře a křeslům, je jen dobře, že odejde," řekl Andrej Babiš. Neželí ani rezignace Kristýny Zelienkové. Míní, že práci ve sněmovně se stejně moc nevěnovala, protože byla stále na služebních cestách v zahraničí. A vždy prý měla názorově blíž k TOP 09. „Je to svobodné rozhodnutí paní Zelienkové, které drtivá většina našeho poslaneckého klubu vítá a přeje Kristýně vše dobré," sdělil k tomu Deníku první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

„S paní Zelienkovou jsme měli spory, hodně se změnila, stoupla jí do hlavy poslanecká moc. I na radnici 
v Berouně jako zastupitelka vše jen kritizovala, ale neměla konstruktivní návrhy. Stejně přistupovala i k práci oblastní organizace ANO. Řešili jsme to s ní, ale ona se urazila a přestala komunikovat," popsal situaci předseda okresní organizace ANO v Berouně Bohumil Stibal.

Zelienková napsala, že po její rezignaci na post předsedkyně oblasti, „začalo nové vedení s politikou, kterou považuji za brutální porušování všech psaných i nepsaných pravidel hnutí ANO. Jsem přesvědčena, že lidé z vedení oblasti zakládali místní organizace v rozporu se stanovami, vyráběli falešné zápisy, schvalovali kandidátky bez svolání sněmů, účelově si měnili bydliště v naději na získání pozic v zastupitelstvech". Stibal všechna tato obvinění odmítl. Podle něj se naopak po odchodu Zelienkové buňka v Berouně dala dohromady a celá oblast funguje zcela bezproblémově.

Již za dva měsíce při krajském klání se ukáže, jak hnutí ANO vnímají voliči a zda Babišovo charisma přebije půtky na místní úrovni či nevýrazné lídry.