Dobrovolná hodina pohybu navíc je zatím určena dětem z prvních a druhých ročníků ZŠ. Nemá podobu klasického tělocviku, ale je všeobecnou pohybovou přípravou v družinách. Podle podmínek jednotlivých škol je tato průprava postavena na základě fotbalu, hokeje, basketbalu, volejbalu, házené nebo ragby. Učitelé tělocviku nebo trenéři, kteří se budou dětem věnovat, absolvovali školení. Metodika, která byla pro akci vytvořena, se bude nyní ve vybraných školách ověřovat v praxi.

Platy lidem, kteří hodinu navíc povedou, hradí stát. Do konce tohoto kalendářního roku má ministerstvo na program vyčleněno deset milionů korun. Tato částka by podle průběžných odhadů neměla být překročena.

Špatné držení těla

Ministerstvo školství chce touto cestou zvýšit zájem dětí o pohybové aktivity. Z řady studií, které se zaměřovaly především na žáky ve věku druhého stupně ZŠ, vyplývá, že roste počet dětí s nadváhou i různými zdravotními problémy způsobenými nevhodným životním stylem. Ministerstvo upozorňuje, že se téměř normou stává špatné držení těla. Kvůli problémům pohybového aparátu stoupá počet žáků osvobozených z tělocviku.

S vlastní aktivitou ve snaze přivést školáky k pohybu přichází i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Děti, které jsou jejími klienty, mohou získat příspěvek 500 korun na sportovní a pohybové kroužky pod záštitou Asociace školních sportovních klubů, informoval mluvčí VZP Oldřich Tichý. Příspěvek je navíc k dosavadnímu pětisetkorunovému příspěvku na mimoškolní pohybové aktivity. Asociace zaštiťuje v Česku bezmála 26 tisíc kroužků na 2354 školách.