Smlouva měla nejstarší české vysoké škole zajistit sponzoring po dobu tří let ve výši 1,5 milionu korun. Po jejím zveřejnění se na rektora Zimu snesla smršť kritiky. Od partnerství s firmou, jejímž předmětem podnikání jsou nebankovní půjčky a důležitým trhem Čína, se distancovala Filozofická fakulta UK, odmítla ji i řada studentů.

Zastupitel Prahy 5 Adam Rut (Piráti) a posluchač UK například vyhlásil na Facebooku veřejnou sbírku, aby pro UK sehnal do 17. listopadu aspoň půl milionu korun, jejž měla inkasovat příští rok.

Obchoduje s nouzí

Nejhlasitějším oponentem spojenectví byl právní filozof Jiří Přibáň, který se na protest vzdal členství v Čestné radě absolventů UK. „Každá univerzita musí spolupracovat  s korporátními organizacemi, ale Univerzita Karlova je natolik významná, že si může a má vybírat.

Společnost Home Credit obchoduje s nouzí, má za sebou velmi pošramocenou minulost. Je za ní tisíce exekucí a je spojována s nekalými praktikami, které dokonce soudy prohlásily za nezákonné. Home Credit si tady kupuje společenskou prestiž od Univerzity Karlovy a já myslím, že univerzita by se neměla prodávat takto levně,“ řekl Přibáň v ČT.

Včera odpoledne se ke kauze oficiálně vyjádřil i Tomáš Zima: „Rozhodnutí společnosti Home Credit International pouze urychlilo řešení, ke kterému Univerzita Karlova směřovala, a to v této spolupráci nepokračovat.“

Stanovit kritéria

Podle něj kritická diskuse kolem partnerství otevřela dlouho opomíjené a důležité téma, jakým je financování vysokých škol v ČR, spolupráci univerzit se sponzory a soukromým sektorem. Příští pátek se tématem sponzoringu bude zabývat Akademický senát UK. Má být ustavena komise, která připraví kritéria pro spolupráci univerzity s komerčními partnery.