Můj učitel mi řekl, že homosexualita je nemoc. Zeptala jsem se ho tedy, jak bych ji měla léčit. Odpověděl, že se to nedá léčit. Jedině zastřelením.

Tak popsala svůj zážitek se šikanou ve škole jedna z účastnic velkého výzkumu zaměřeného na život gayů, leseb a transsexuálních lidí. Provedl jej úřad ombudsmanky Anny Šabatové ve spolupráci s organizací Prague Pride.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný.
Nový šéf KDU-ČSL Marek Výborný: Za krizi rodiny nemohou homosexuálové, ale my

A výsledky: jejich situace se za poslední roky výrazně zlepšila. Přesto se téměř dvě pětiny z nich setkaly v posledních pěti letech se šikanou a diskriminací.

Škola a zaměstnání

Nejčastěji se osoby z okruhu LGBT setkávají s diskriminací či šikanou ve škole a v zaměstnání. Ve škole se typicky jedná o různé projevy zesměšňování, vyhrožování a šikany ze strany spolužáků. Ale jak ukazuje případ z počátku článku, často se zesměšňujícího až hrubě urážlivého chování dopouští i školní personál, a to včetně učitelů.

Přesto se podle průzkumu homosexuálové pokoušejí vyřešit situaci smírně nebo ji přecházejí bez výraznějšího komentáře. „Až 91 procent dotázaných incident nikam neohlásilo ani nevyhledalo pomoc,“ říká spoluautorka výzkumu Marina Urbániková. Napadení totiž ohodnotili jako triviální nebo nevěřili, že stížnost něco změní.

Tolerantní Češi

Negativní postoje prý v práci často zakouší až čtvrtina dotazovaných. S fyzickým či sexuálním napadením se pak na veřejnosti potkalo patnáct procent dotázaných.

Celkově se ale homosexuálové přiklánějí k tomu, že jejich postavení v České republice je spíše vyhovující. Na škále od jedné do deseti ji ohodnotili průměrnou známkou 6,4.

Ilustrační foto
ČERNÁ A BÍLÁ: Máme povolit manželství pro homosexuály?

„Z předsudků dominuje, že by tito lidé neměli dávat svoji orientaci na veřejnosti najevo, ale doma si mohou dělat, co chtějí,“ konstatovala Urbániková. Tento názor podle ní sdílí 65 procent české populace.

Adopce a manželství

„Za třicet let se urazil velký kus cesty,“ konstatovala v té souvislosti ombudsmanka Anna Šabatová. „Pamatuji doby, kdy byla homosexualita částečně trestná,“ dodala.

Primátor Hřib se přidal k podpoře manželství pro gay a lesbické páry podpisem výzvy „Jsme fér“.
Jsme fér. Pražský primátor podpořil manželství homosexuálních párů

Přesto je podle Šabatové třeba udělat ještě významné kroky. Z výzkumu prý vyplývá, že mezi priority homosexuálů patří uzavírání manželství mezi lidmi stejného pohlaví a možnost adopce dětí. Registrované partnerství je podle homosexuálních párů podřadný svazek, nemají například po smrti partnera nárok na vdovský či vdovecký důchod.

Ve sněmovně je nyní novela občanského zákoníku, která má manželství dvou lidí stejného pohlaví uzákonit. Podle kritiků této novely je ale manželství svazkem muže a ženy. Objevují se tak hlasy, že postačí zlepšit registrované partnerství.

Ilustrační foto
Manželství pro homosexuály? Poslanci debatu nedokončili, budou jednat za měsíc