Ani vedra z posledních dní dosud nepřinesla větší výskyt zdraví nebezpečných sinic. Těmto bakteriím, které vytvářejí škodlivé látky, se daří právě při vysokých teplotách. Výjimkou je třeba rybník Kachlička na Vysočině, kde již hygienici sinice našli. Rybník proto ohodnotili třetím stupněm kvality vody. Lidé se v rybníce dál mohou koupat, ale měli by se pak osprchovat. Jinak měl v kraji už jen rybník Ředkovec vodu zakalenou po deštích, ale ve zbylých 15 rybnících a přehradách byla voda čistá.

Podobná situace je krátce po začátku sezony i v dalších regionech. Třeba v Pardubickém kraji se lidé mohou bez obav koupat i v rybníku Rosnička, kde bylo loni už v půlce června koupání zakázáno kvůli sinicím. Nyní je ale voda v Rosničce jen mírně zakalená. Ve středních Čechách označili druhým stupněm, který znamená zakalení vody, Vyžlovku, Proboštská jezera a Pilský rybník. Jinak ale ohodnotili přírodní koupaliště v kraji jedničkou.

Bouřky vodu ochladily

V Plzeňském kraji je silně zakalená voda v Českém údolí a hygienici tam nedoporučují koupání. Ostatní koupaliště v kraji však mohou lidé bez obav navštívit, i když třeba koupací jezírko Škodaland, část Boleveckého rybníka a koupaliště Babylon mají zhoršenou průhlednost. Bez obav o zdraví se mohou lidé koupat na všech místech sledovaných hygieniky v Ústeckém kraji. Zakalení se objevilo jenom v nádržích v Chabařovicích, Varvažově a Úštěku.

Také voda ve většině přírodních koupališť v Karlovarském kraji je podle posledních měření krajské hygienické stanice kvalitní. Bouřky a na některých místech i krupobití v posledních dnech ji ale výrazně ochladily, zástupy lidí se tak zatím k vodě nehrnou.

Koupání bez obav

V Libereckém kraji má sníženou průhlednost voda v přírodním koupališti v Novém Městě pod Smrkem. Za nevhodné ke koupání hygienici dál označují koupaliště v Chrastavě, kde bylo na konci května zaznamenáno fekální znečištění. Podle správce koupaliště Miloše Laksara tehdy asi přívalové deště spláchly nečistoty z polí. Koupaliště bylo kvůli tomu vypuštěno, vyčištěno a znovu napuštěno. V Královéhradeckém kraji je pouze v Oborském rybníku u Jinolic a nádrži Rozkoš u Velké Jesenice horší průhlednost vody.

Na jižní Moravě je zatím voda v přírodních koupalištích bez problémů a ve Zlínském kraji je mírně zhoršená jen kvalita vody v nádrži Bystřička. V Moravskoslezském kraji se mohou lidé znovu bez obav koupat v nádrži Údolí mladých, kde skončilo odtěžení nánosů. Pozor si ale koupající musejí dávat v Brušperku, kde stále není možno vyloučit riziko nákazy alergickou kožní chorobou zvanou cerkáriová dermatitida. Při ní se objevuje svědivá vyrážka způsobená průnikem larev motolic do kůže.