Když se Lence Pechové narodila dcera, bylo jí osmnáct let a měla těsně po maturitě. Odstěhovala se proto od rodičů, vdala a odložila studium na vysoké škole.

„Antikoncepce už tehdy byla, ale my jsme o ní pořádně nic nevěděli – a o existenci pilulek jsme tenkrát neměli ani tušení. Ve škole ani doma se o tom nemluvilo. Jedinou možností, když jsem zjistila, že čekám dítě, byl potrat. A ten jsem odmítla,“ vypráví dnes pětačtyřicetiletá Lenka z Prahy.

Její dcera Martina oproti tomu vyrůstala ve zcela jiných podmínkách – ve škole měla sexuální výchovu, a když se rozhodla, že by pilulky nebyly od věci, stačilo jen zajít si ke gynekologovi. O své budoucnosti se mohla svobodně rozhodnout.

Již padesát let uplynulo od doby, kdy si ženy v Evropě mohly poprvé koupit antikoncepční pilulku. I když měla ve svých počátcích své mouchy, přesto znamenala obrovský krok vpřed. Ženy konečně získaly spolehlivý prostředek, který jim umožnil založení rodiny si naplánovat.

Krokodýlí trus a zaříkadla

Jak zabránit početí se lidé snažili vymyslet už od pravěku. Nad některými metodami, jako byly třeba kouzla a šamanské rituály, se dnes shovívavě pousmějeme. Další, například pasty z krokodýlího či sloního trusu používané ve starověkém Egyptě, v nás vyvolají odpor. A taková přerušovaná soulož sice jistý úspěch měla, spolehnout se však na ni nedalo.

„Dnes hormonální antikoncepce existuje v pilulce, ovšem má i další aplikační metody - náplast, vaginální kroužek či injekci. Jejich výhodou je, že se aplikují méně často než pilulka, která se musí brát denně,“ říká Tomáš Fait z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze.
Ne pro všechny je však hormonální antikoncepce to pravé ořechové. „Nevhodná je pro ženy trpící některými jaterními onemocněními, vysokým krevním tlakem, mozkovým krvácením, zánětlivými křečovými žilami nebo infarktem myokardu. Také se nesmí předepisovat kuřačkám starším 35 let,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog Radim Uzel.

Pokud pilulky užíváte, kromě zapomínání byste si měly dávat pozor také na kombinaci s některými léky – účinnost totiž mohou snížit třeba některá širokospektrá antibiotika.

Hormonální antikoncepce má i řadu dalších výhod, než jen ochranu před otěhotněním. „Snižuje výskyt rakoviny těla děložního a vaječníků, zlepšuje kvalitu pleti a také zmenšuje bolest a nepříjemné pocity při menstruaci,“ dodává Radim Uzel.

Spolehlivější i šetrnější ke zdraví

Vývoj novinek se nyní ubírá směrem snižování dávky hormonů, jejich úpravou a také k eliminaci rizika, že si přípravek žena zapomene vzít.
Naopak za nepříliš zdařené považují někteří odborníci generické přípravky, tedy levnější kopie osvědčených antikoncepčních přípravků. I když mají stejnou účinnou látku, nemají podle Tomáše Faita tak dobrou snášenlivost.

A ve slepé uličce uvízl i vývoj hormonální antikoncepce pro muže. Ačkoliv se před několika lety objevily zprávy, že by mohl být na trhu za pět let, nyní situace tak slibně nevypadá. „Zkoušené výrobky například z bavlníkového oleje mají významné vedlejší škodlivé účinky. Často snižují sexuální schopnosti uživatelů. Tedy vhodná hormonální mužská antikoncepce je v nedohlednu,“ uzavírá Tomáš Fait.

Infografika - antikoncepce.
Jak se dívají na antikoncepci odborníci:

Sexuolog a gynekolog Radim Uzel:
U starších žen nejdou cigarety s pilulkou dohromady

Sexuolog Petr Weiss:
Výběr celoživotního partnera? Lepší je bez pilulek

Lékař Tomáš Fait z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty UK a VFN Praha:
Výzkum hormonální antikoncepce pro muže uvízl na mrtvém bodě