Společnost New World Resources se rozhodla uzavřít Důl Paskov, protože ve střednědobém výhledu tento důl zřejmě nebude konkurenceschopný. Horníkům se tento krok nelíbí.

Sedmadvacetiletý J. M. z Ukrajiny, který v tomto dole pracuje již čtyři roky, na to měl jasnou odpověď. „Já vůbec nevěřím tomu, že bychom dostali po zavření šachty dvanáctinásobek platu. Proto by měl za této situace určitě pomoci a zasáhnout stát. Pokud to tady skončí, což je asi hotová věc, budu se muset za prací odstěhovat asi až do Prahy. A co bych tam dělal? Třeba řidiče," dodal J. M.Několika horníkům redaktoři Deníku včera před bránou Dolu Paskov položili stejný dotaz: Vzali byste dvanáct průměrných platů a rekvalifikaci na jiné zaměstnání? Nebo si myslíte, že by stát měl sanovat těžbu? Co budete, když důl skončí, popřípadě dělat dál?

„Práci na jiném dole bych asi nevzal. Bydlím v Novém Jičíně, do Karviné bych to měl daleko," uvedl důlní zámečník V. N., který v Dole Paskov pracuje třiadvacet let.

Uvítal by, kdyby se v záchraně dolu angažoval stát. „Bylo by dobré, kdyby nás stát podpořil, ale moc tomu nevěřím," zamyslel se vyučený mechanik optických přístrojů.

Daniel B. z Frýdku-Místku pracuje v dole šest let. Po případném zavření Dolu Paskov by zřejmě zamířil za prací do Karviné. „Slyšel jsem, že na Karvinsko by se mělo přesunout dvanáct set lidí. Vedení slíbilo, že naše osádka by měla jít celá," řekl sedmatřicetiletý razič. Stát by se však podle něj měl postarat o to, aby mohla těžba skončit až v roce 2018. „Časem důl určitě zavřou, ale chci práci, daně platím, takže by měl stát pomoci," zakončil muž.

Anketa: Měl by podle vás stát dotovat těžbu uhlí v Dole Paskov, aby udržel zaměstnanost v regionu?Ptali jsme se v ulicích kraje - vy můžete hlasovat v anketě na konci článku.

„Podle mě důl příští rok zavřou. Všichni jsou naštvaní, práce v regionu je málo. Ani já zatím nemám nic vyhlédnutého," uvedl důlní zámečník V. N., který v Dole Paskov pracuje třiadvacet let. Stávkovat ale nehodlá, podle něho to nemá cenu. „Nic by se tím nezměnilo," dodává vyučený mechanik optických přístrojů. „Mám z toho blbý pocit. Podle mě vedení zbytečně investovalo do nových technologií, ty staré totiž fungovaly dobře a naši horníci s nimi uměli dělat," konstatoval sedmatřicetiletý Daniel Ž., který šest let pracuje v dole jako razič. Jedním dechem ale dodává, že se už tři měsíce nerazí. „Zatím naštěstí pobírám průměrný plat," řekl muž z Frýdku-Místku.

„Jak reaguji na to, že Důl Paskov nakonec určitě zavřou? Nejsem z toho samozřejmě vůbec nadšený. A stejné pocity se mnou sdílejí ostatní chlapi havíři, s nimiž jsem na směně. Jsme z toho zoufalí. Pracuji zde tři roky. A co budeme dělat? Nějak proti tomu budeme protestovat. To je ale asi tak jediné, co s tím můžeme dělat. Negativní výsledek, který visí ve vzduchu, už stejně neovlivníme," posteskl si třicetiletý horník Jan J. z Ostravy, který je původně vyučen jako malíř pokojů. „Jestli bych se vrátil ke své profesi poté, co tento důl zavřou? Už tomu moc nevěřím. Dlouho jsem tuto práci nedělal. Bylo by to hodně těžké. Na šachtě vydělávám kolem sedmnácti tisíc korun čistého měsíčně, což na to, jak tvrdou práci dělám, určitě není žádný zázrak. Pokud bych si hledal práci, pod patnáct tisíc jít nemůžu. Kdo by za mě platil složenky," uvažoval Jan J., který přiznal, že nové zaměstnání, ve kterém by měl solidní plat, bude v dnešní době a v tomto regionu hledat hodně těžko.

Anketa: Měl by podle vás stát dotovat těžbu uhlí v Dole Paskov, aby udržel zaměstnanost v regionu?
Ptali jsme se v ulicích kraje - vy můžete hlasovat v anketě na konci článku. 

Radoslav Otisk, 77 let, Ostrava:

Myslím si, že by se spíš měly snížit platy managementu, a pak by bylo z čeho zvýšit platy horníků. Bylo by to spravedlivější.

Sabina Opavská, 21 let, Krnov:

Bylo by neštěstí, kdyby tolik lidí přišlo o práci. Myslím, že stát by měl usilovat o to, aby se to nestalo. Možná dokáže na těžbu získat i evropské dotace.

Květa Steuerová, 63 let, Opava:

Asi ano. Co ti lidé mají dělat? O práci se jim nikdo nepostará a jejich sociální dávky by stejně platil stát.

Marta Mazochová, 62 let, Ostrava:

To je neuvěřitelné. Důchodcům ze státních peněz přidat nehodlají, ale horníkům ano? To není správné. Horníci by měli brát tolik, kolik jim patří.

Zdeněk Novák, 81 let, Nový Jičín:

Určitě by to stát dotovat měl. Nezaměstnanost v kraji je vysoká. Pokud by se rušila další místa, byla by to katastrofa pro celý kraj.

Michaela Vavříková, 45 let, Karviná:

Určitě! Dává práci mnoha lidem, a kdyby se zavřel, nastal by armagedon. Stát by měl dotovat i náš kraj, ne jen „Pepíky"! A zavřít Bakalu, až zčerná.

Pavlína Ostřanská, 45 let, Nový Jičín:

Neměl. Proto jsem pro jeho zavření. Je mi ale horníků líto. Doufám, že si nějakou práci najdou. V tom by jim stát měl určitě pomoci.

*Anketu společně s fotografiemi dotázaných lidí jsme zveřejnili v tištěném vydání Moravskoslezského deníku 20. září 2013

Mluvčí OKD Marek Síbrt: Nikdo dnes nedokáže říci, kolik lidí z firmy odejde Podle mluvčího OKD Marka Síbrta zatím nikdo nedokáže říci, kolik lidí by při uzavření Dolu Paskov našlo práci v karvinské části revíru.
„To záleží jednak na tom, kolik lidí bude ochotno dojíždět za prací na Karvinsko a kolik jich raději sáhne po odstupném. Pokud by s útlumem, který představenstvo tento týden oficiálně posvětilo, pomohl stát, bylo by to určitě lepší, protože by se prodloužila životnost dolu," řekl mluvčí firmy OKD Marek Síbrt.
Připomněl také důležitost rozvojového programu těžby dolu Karviná, kde se od roku 2016 plánuje těžba pod částí Staré Město.
„To by samozřejmě bylo velmi pozitivní ve prospěch zaměstnanosti ve firmě. Jsou tam velké zásoby uhlí a práce pro lidi na dvě desítky let. Proto na přípravách usilovně pracujeme a připravujeme k odevzdání ministerstvu životního prostředí Studii vlivu na životní prostředí, takzvanou EIA, abychom mohli požádat o povolení k těžbě," vysvětlil Síbrt.

Kdy skončí Paskov? Záleží na státě

Osud dvou a půl tisíce zaměstnanců OKD a 500 lidí z dodavatelských firem je, zdá se, zpečetěn. Poté, co představenstvo NWR, což je mateřská společnost těžařské firmy OKD, v úterý oznámilo, že na konci příštího roku plánuje uzavření Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku, měli by se možná někteří horníci z Paskova pomalu poohlížet po jiném zaměstnání.

OKD sice operuje tím, že část zaměstnanců Paskova může přejít, chce-li, na práci v dolech okolo Karviné, nicméně pro všechny zaměstnance to zřejmě možné nebude. Už dnes totiž do práce poblíž Frýdku-Místku dojíždějí ze Vsetínska nebo Slovenska.

Pokud se do jednání za prodloužení životnosti Dolu Paskov nevloží stát, chce jej OKD na vlastní náklady uzavřít do konce roku 2014. „Horníci jsou naštvaní. To všechno, co se děje, překročilo hranici sociálního smíru. Odrazilo se to i na úterní demonstraci, kdy část demonstrantů neřízeně vtrhla do bývalé budovy OKD v centru Ostravy. Ani organizační štáb odborů, který demonstraci pořádal, tomu nebyl schopen zabránit," řekl k úternímu incidentu šéf hornických odborů Jaromír Pytlík.

Sociální těžba je jakési řešení

Předseda hornických odborů Jaromír Pytlík řekl, že zavření dolu je katastrofa, ale sociální těžba by mohla být východiskem. „Vyhlášení útlumu je zákonná cesta, jak získat dotace a vést tam sociální těžbu. Tři čtyři roky tam může být těžba a čas ukáže," řekl Pytlík.

Šanci na prodloužení životnosti Dolu Paskov a tedy jistotu obživy pro horníky o dalších několik let, vidí v řízeném útlumu za účasti státu. Tato praxe je běžná v celé Evropě. Pokud se na sociální těžbě bude podílet český stát, může Důl Paskov na Frýdecko-Místecku skončit až v roce 2018.

Podle Pytlíka je ovšem pozitivní zprávou to, že firma je připravena vyplatit horníkům z Paskova podle počtu odpracovaných let až 12násobek průměrné měsíční mzdy.

Odbory se budou věnovat také přípravě na jednání o kolektivní smlouvě na roky 2014 2018, které mezi nimi a vedením OKD povede prostředník. „Zřejmě s ním absolvujeme schůzku a předáme mu ještě některé podklady. To vše by se mělo odehrát do 29. září," řekl Jaromír Pytlík.