A tak kamarádi musí jeho přání chtě nechtě splnit. „Je to skutečně tak. Věslav byl pochován v horách po Mt. Everestem,“ potvrdil v neděli předseda horolezeckého oddílu Baník Karviná Josef Weisser.

Na takovémto postupu v případě smrti kteréhokoli z nich se před odjezdem na expedici Milan Pěgřímek a Věslav Chrząszcz dohodli. „Dělá se to tak. Pokud rodina netrvá na tom, aby bylo tělo převezeno zpět domů,“ řekl Weisser.

Horolezci pro takové případy uzavírají pojistky, ale ani v takovém případě podle Weissera není vyhráno." Jedna věc je transport těla, ovšem to musí někdo z hory snést. Tak se třeba stalo v roce 2005, kdy kluci snesli z Sisha Pangmy Martina Oczka. Věslav si ale přál zůstat v horách,“ dodal Weisser.

Bez spojení

Od tragické smrti kolegy Věslava prý předseda karvinského horolezeckého oddílu není s druhým horolezcem ani s žádným členem jiné výpravy, která práce pod Everestem pobývá, ve spojení. „Nemáme satelitní telefon, takže se informace dozvídáme od těch, kteří jej mají a kdo s horolezci tam komunikují. Momentálně je tak několik českých výprav. Ovšem pokud se rozdělili, je Milan bez spojení,“ vysvětluje Weisser.

Neví tedy, zda se Věslavův parťák Milan Pěgřímek vydá na vrchol sám, nebo se vrací do údolí. „Ono je to docela šok, když přijdete o parťáka. Navíc oni byli sami dva, jeden na druhé spoléhali, a aby teď jeden sám šel na vrchol… to nepředpokládám,“ dodává Josef Weisser.

Podle původních předpokladů se měli horolezci vrátit do Čech v první polovině června.