Děti budou moci od ledna příštího roku sbírat na cestách po horách zvláštní razítka a účastnit se soutěže o různé ceny. Horská služba chystá také informační a osvětové akce ve velkých městech pro veřejnost a vydání DVD pro školy, které bude zaměřené na prevenci.

„Chceme lidi přilákat víc do přírody a současně zlepšit osvětu o horách," řekl novinářům náčelník Horské služby Jiří Brožek. „Každoroční zvyšující se návštěvnost českých hor přináší dle statistik i více úřadů. Osobně vidím příčinu v nedostatečné obecné prevenci, i když právě o zvyšování znalostí bezpečného pohybu v horách se snažíme dlouhá léta," podotkl. Další informace k projektu, který dostal dotaci EU, lze najít na www.horskasluzba.cz.

Horská služba je financovaná státem, má rozpočet kolem 120 milionů korun, snaží se však i o vedlejší příjmy. Brožek v roce 2010 řekl, že například od prosince 2009 až do listopadu 2010 měla horská služba 7300 zásahů, což je zhruba o čtyři procenta méně než ve srovnatelném období předchozím. Většinou chodí horská služba do akce v zimě, na léto tehdy připadlo 1020 případů.