Horská služba podle Dostálové od příštího roku také získá daleko větší jistotu financování, protože už nebude dostávat nenárokovou dotaci, ale peníze na její činnost budou přímo zahrnuty ve státním rozpočtu v kapitole ministerstva, které je zřizovatelem Horské služby. „V roce 2015 předpokládáme v rozpočtu pro Horskou službu opět 110 milionů korun," řekla Dostálová.

Nárokové financování dá Horské službě podle Brožka možnost plánovat na několik let dopředu. Uvedl, že dosud Horská služba neměla ani jistotu, zda své zaměstnance v budoucnu zaplatí. U Horské služby je nyní zaměstnáno asi 70 lidí, dalších 380 záchranářů je dobrovolných.

Vedle provozních dotací ministerstvo ještě Horské službě poskytuje investiční dotace. Letos to je 15 milionů korun. V budoucnu by Horská služba podle Dostálové mohla významné sumy na investice získávat z evropských fondů.

V získání peněz z EU by službě mělo pomoci to, že by se stala plnohodnotnou složkou Integrovaného záchranného systému (IZS). Nyní je složkou IZS takzvaně na vyžádání. „Z největšího Integrovaného regionálního operačního programu můžeme podporovat právě jen složky IZS," připomněla Dostálová. Zahrnutí Horské služby do IZS bude podle ní vyžadovat změny v zákonech a platit by mohlo od roku 2016 či 2017.

Horská služba v sedmi českých pohořích provozuje 79 stanic a služeben. Její členové obsluhují 44 vozidel, 86 sněžných skútrů, 42 terénních čtyřkolek a jednu rolbu. Se znakem Horské služby na českých horách slouží i 12 lavinových a pátracích psů. Ročně Horská služba zasahuje u asi 8000 úrazů.

Součástí dnešních oslav 80 let vzniku Horské služby byly ukázky práce záchranářů, soutěže členů Horské služby, veřejnosti a zábavný program pro děti. Ve skiareálu ve Svatém Petru záchranáři několika stovkám přítomných ukázali evakuaci lidí z lanovky, transport zraněných či záchranu s pomocí vrtulníku.