Když se letos Alena Chalupová s přítelem rozhodli vyrazit z Luční boudy, kterou navštěvují každou zimu, na výlet, netušili, že je bude čekat boj o holý život. Na rozcestí přehlédli značku zákazu vstupu a zledovatělá cesta je zavedla do míst, odkud by se bez cizí pomoci nedostali.

„Najednou jsme stáli na rozviklaných kamenech nad srázem a zpátky do příkrého kopce nebylo možné se kvůli ledovce dostat. Zavolali jsme o pomoc a za půl hodiny přijeli na skútru tři záchranáři, kteří nás vytáhli nahoru. Měli jsme štěstí, že terén znali a rychle nás našli, protože jsme se během čekání báli pohnout a i za tu chvíli jsme promrzli,“ popisuje Chalupová.

Od příštího roku by dvojice takové štěstí mít nemusela. Kvůli úsporným opatřením plánovaným vládou může totiž horská služba dorazit až o desítky minut později. Šetřit se bude nejen na technickém vybavení, ale i na lidech.

„Letos jsme posunuli nástup sezónních zaměstnanců na nejzazší termín, což ušetřilo hodně peněz. Škrty by se ale projevily hlavně v příští sezóně. Nemohli bychom nakupovat nové vybavení a šetřit by se muselo i na pracovnících. Ve finále by měla opatření za následek snížení kvality služeb, mimo jiné prodloužení dojezdového času,“ říká náčelník Horské služby v Krkonoších Adolf Klepš.

Dovolená s nasazením života?

Horskou službu ČR financuje v rámci podpory cestovního ruchu ministerstvo pro místní rozvoj. Zatímco až dosud poskytovalo dotaci 110 milionů korun ročně a navíc peníze na novou techniku i rekonstrukci stanic, nyní si horská služba bude muset utáhnout opasek. Desetiprocentní škrty totiž postihnou i ji.

„Na rok 2011 se u horské služby předpokládá snížení provozní dotace, tak jako u všech ostatních složek a organizací financovaných ze státního rozpočtu. I když jsou letošní rozpočtová opatření nepříjemná, toho, že by se pomoc záchranářů stala nedostupnou, se neobáváme,“ říká Jan Dvořák z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj.

S tímto postojem nesouhlasí stínový ministr pro místní rozvoj Jiří Zimola. Škrty v dotaci považuje za alarmující. „Klientům zimních středisek omezením financí na horskou službu stát v této chvíli vzkázal – turisto, klidně si jeď na hory, ale když se ti tam něco stane, možná umrzneš. Horská služba možná nebude mít prostředky na to, aby se k tobě včas dostala,“ kritizuje rozhodnutí.

Přivýdělek rozpočet nezalepí

Vedle peněz, které dostávají horští záchranáři od ministerstva, si přivydělají kolem sedmi milionů korun díky zahraničním turistům, kteří si musí za zásah platit. Další finance plynou také od sponzorů či za školení. Celkově tak kromě dotace získá horská služba asi deset milionů korun.

Možnost, jak získat potřebné finance, představují granty Evropské unie. Zda však žádosti o ně uspějí, zatím není jisté. Pokud se horské službě nepodaří získat více peněz, bude moci pořídit jen nejnutnější vybavení. Finance však nevystačí na rekonstrukci chátrajících stanic ani dostatek zdravotního materiálu.

O tom, že záchranáře čeká náročná sezóna, svědčí i to, že o víkendu byly v Krkonoších vyhlášeny dvě rozsáhlé pátrací akce. V pátek večer se podařilo zachránit skupinu německých turistů, v neděli ráno dvaapadesátiletého muže. Horská služba navíc vyhlásila druhý stupeň lavinového nebezpečí.

Horská služba v České republice

Náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek řekl Deníku:

Museli jsme zrušit záchranářská cvičení i nákupy lyží

Příští rok bude pro horskou službu s více než stem záchranářů a téměř čtyřmi sty dobrovolníků těžkým obdobím. Její náčelník Jiří Brožek se obává, že pokud vláda schválí škrty, nebudou peníze na výbavu ani potřebné opravy.

Horská služba má přijít o deset procent rozpočtu. Ve kterých oblastech se škrty odrazí?
Zatím nevíme, jaký rozpočet nakonec bude schválen, takže nemůžeme udělat žádné konečné kroky. Prozatím jsme pozastavili veškeré nákupy, které by přicházely na příští rok v úvahu. Také jsme posunuli nástup sezónních zaměstnanců na nejzazší dobu. Po schválení rozpočtu budeme dělat další kroky, které budou znát na konci zimní sezóny a na začátku té následující.

Čeho se přesně dotkla dosavadní úsporná opatření?
Ukončili jsme nákupy ochranných pomůcek a záchranářské techniky, lyží či skialpového vybavení, které se mělo obnovovat už loni. Zatím jsme odložili i veškerá velká cvičení, která jsme měli plánovaná.

Mohou se škrty podepsat i na chodu horské služby?
Pokud dojde k drastickému omezení rozpočtu a nebudou prostředky na zajištění vlastního provozu, tak začneme omezovat činnost v lyžařských areálech od dostupnějších, to znamená nižších areálů v podhůří. Museli bychom spojovat služby, což by znamenalo obsluhu více středisek najednou. V případě úrazu to přinese prodloužení dojezdové doby. Podle rozsáhlosti areálu jsme nyní schopni být u zraněného a pomoci mu do několika minut. V případě dojíždění se bude jednat o desítky minut.

Pokud budou sníženy tabulkové platy, podle nichž je placena i horská služba, obáváte se odchodu záchranářů?
Horská služba je pro mnoho zaměstnanců srdeční záležitostí. Zatím nemám žádné signály, že by chtěl někdo odcházet. V minulosti bylo finanční ohodnocení velmi špatné, ale poslední dobou se podařilo poměry zlepšit, takže záchranáři za svou práci dostávají slušný průměrný plat. Nikdo se jich samozřejmě neptá, jestli je venku ošklivo. Když mají službu, tak musí vyrazit a jít problémy řešit bez ohledu na podmínky.

Očekáváte letos větší nápor návštěvníků?
Záleží na počasí a sněhových podmínkách. Otázkou také je, jak finanční krize dolehla na české i zahraniční návštěvníky středisek. Už nyní některá hlásí pouze prodloužené víkendy, a ne týdenní návštěvy. Na druhé straně jsme zvědaví, co udělá uvolnění některých skialpinistických tras v Krkonoších. Spousta lidí se tak dostane do volného a nedostupnějšího terénu. Je pravda, že s rozmachem mobilních telefonů se hodně omezilo množství pátracích akcí. I díky vybavení jsme dnes schopni při nahlášení problému vyřešit ho ve třech lidech a nemusí se pokaždé svolávat celá hledačka.

V Černém Dole byla na začátku listopadu otevřena nová stanice. Pomůže to v následujícím náročném období?
Nová stanice umožní, že budeme mít zázemí přímo v lyžařském areálu. Právě dojezdy totiž stojí značné náklady, takže se snažíme v hlavních sezónách i z ekonomických důvodů být co nejblíže místům, kde je úrazů nejvíce.

Chystáte na tuto zimu nějaké novinky?
Zažádali jsme o grant, díky kterému zvýšíme povědomí o českých horách a bezpečnosti na nich, hlavně mezi mládeží a veřejností. Součástí toho by bylo několik roadshow po jednotlivých velkých městech v České republice.