„Parkovací plochy ještě naplněné nejsou, zcela plné je zatím jedno parkoviště, ostatní z 85 procent. Městská a státní policie reguluje dopravu. Co se týká pohybu lidí po městě, tak je jich více než v sobotu,“ řekl dnes dopoledne ČTK starosta Špindlerova Mlýna Vladimír Staruch. Podle něj je provoz zatím plynulý. „Předpokládáme, že do oběda budou parkoviště plná a doprava bude regulovaná po celý den,“ řekl dnes dopoledne.

Lidé dorazili do hor i přesto, že platí zpřísněná koronavirová opatření, která zastavila lanovky v areálech i pro pěší a běžkaře. Delší dobu nejsou v provozu lyžařské areály, restaurace, hotely a další služby. Dnes je sice mrazivo, ale slunečno, sněhové podmínky dobré.

V oblasti Šerlichu se zaplnila parkovací místa už před 10:00. „Upozorňujeme návštěvníky Orlických hor, že parkoviště na Šerlichu je již obsazené. Policisté na místě regulují dopravu, dbejte jejich pokynů,“ uvedla dopoledne na twitteru Policie ČR.

Na horách panují ideální sněhové podmínky. Na hřebenech Krkonoš je 80 až 110 centimetrů sněhu, více ho je na některých návětrných svazích. V Krkonoších v lavinových katastrech platí druhý stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice. V Orlických horách je na hřebenech přes půl metru sněhu, vyplynulo z dnešního hlášení horské služby. Na horách mají běžkaři k dispozici desítky kilometrů upravených tras.

„Vaňkáč“ stále jede

Musíme – těmito slovy provozovatelé ski areálu Vaňkův kopec zdůvodňují dva činy, ke kterým se odhodlali po zralé úvaze. Jednak jej navzdory zákazu otevřít lyžařům, jednak veřejnost poprosit o příspěvek, jinak dojde k odpojení areálu od elektřiny a tím i nezvratným škodám.

Už ve druhé polovině týdne ski areál na pomezí ostravského a opavského okresu u Horní Lhoty vyhlásil, že zákaz nezákaz otevírá denně od devíti do jednadvaceti hodin. V sobotu dopoledne jejich nabídku vyslyšelo několik desítek lyžařů – a další skupiny bobařů v oddělené části, webová kamera byla ze sjezdovky odkloněna na vyřezávaného medvěda. Provozovatelé se sice vystavují vysoké pokutě, v zoufalé situaci jim ale podle jejich slov nic jiného nezbývá. Kvůli restrikcím jsou v tíživé situaci, horší než by se mohlo zdát.

„Do 2. února 2021 musíme doplatit elektřinu ve výši půl milionu korun, ale není z čeho. Kompenzace žádné nejsou, banky nepůjčí. Pokud tak neučiníme, odpojí nám elektřinu a v mrazech, které mají přijít, vše promrzne a popraská celý systém – čerpadla, rozvody, nebude ani čím točit vlek. Pak už vláda nemusí SKI areály vůbec otevírat, protože bude vše zničené!“ stojí ve výzvě na webových stránkách ski areálu a na jeho facebooku.

Provozovatelé, kteří mohli mít tuto zimu otevřeno pouze mezi 18. a 26. prosincem, se proto obrátili na veřejnost s prosbou o finanční příspěvek – v podstatě vratnou investici. „Všem dárcům, kteří budou mít zájem, na oplátku pošleme voucher na skipas ve stejné hodnotě, který pak bude možné využít v další (snad již příznivější) sezoně,“ informují veřejnost.

Vlek v provozu a sedmdesát hostů v hotelu

V krkonošském horském středisku Harrachov zasahovali v sobotu 30. ledna odpoledne policisté. V jednom z tamních hotelů bylo ubytováno zhruba 70 hostů a v provozu byl i nedaleký vlek. Informaci potvrdila mluvčí krajské policie Vladimíra Šrýtrová.

„V sobotu odpoledne jsme přijali oznámení od místních občanů, že v jednom z harrachovských hotelů jsou ubytováni hosté a v blízkosti je spuštěný i vlek. To se policistům, kteří sdělení přijeli na místo prověřit, skutečně potvrdilo. Vyzvali provozovatele vleku, aby ho zastavil. Porušení vládních nařízení podstoupí správnímu orgánu,“ uvedla mluvčí policie.

Podrobnosti o incidentu v Harrachově naleznete zde:

Při kontrole sousedního hotelu pak policisté zjistili, že je v něm ubytována asi sedmdesátka hostů. Všichni měli být údajně na služební cestě. „Policisté si od nich vyžádali nutné doklady k posouzení legálnosti jejich pobytu v hotelu. Zda byli opravdu všichni ubytovaní v hotelu na pracovní cestě, se bude dál prověřovat v rámci správního řízení,“ doplnila Vladimíra Šrýtrová s tím, že o jaký hotel se konkrétně jednalo, nemůže sdělit.