Teplota se v sobotu ráno na hřebenech Krkonoš pohybovala těsně pod nulou a byla silná mlha. Napadaný sníh byl mokrý. Na Sněžce bylo minus 2,2 stupně Celsia, pocitová teplota však kvůli silnému větru byla na úrovni minus 12 stupňů, vyplývá z dat měřicí stanice na poštovně Anežka na vrcholu Sněžky.

Na hřebenech Šumavy přecházely srážky ve sněhové již v noci na pátek. „Během dne zde sněžilo přibližně v polohách nad 1000 metrů a v nejvyšších partiích napadlo až 17 centimetrů,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav na facebooku. V sobotu ráno leželo nejvíce sněhu na hřebenech Šumavy, kde meteorologové zaznamenali na Blatném vrchu 16 centimetrů, a na hřebenech Krkonoš, konkrétně na Luční boudě 15 centimetrů.

Ilustrační foto
První posel zimy: Na Sněžce poletoval sníh, překvapil i turisty v Tatrách

V níže položených místech Krkonoš nesněžilo, ale pršelo. Například ve Špindlerově Mlýně od pátečního dopoledne napršelo téměř 30 litrů vody na metr čtvereční. Teplota se v horských střediscích v sobotu ráno pohybovala kolem tří stupňů nad nulou.

Rychlost větru na Sněžce v sobotu ráno činila 70 až 80 kilometrů v hodině. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Během dne se situace může změnit. Když je horní úsek lanovky na Sněžku mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Lanovka na Sněžku je v sobotu v provozu od 08.00 do 18.00.

V Krkonoších je ještě v provozu lanovka ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Její provoz vítr neomezil.

V Jeseníkách leží až šest centimetrů sněhu

V Jeseníkách napadl v noci na 4. listopadu první sníh letošní sezony. Podle meteorologů pokryl vrcholky hor od nadmořské výšky 1000 metrů, v nejvyšších partiích leží až šest centimetrů. Podle provozovatele restaurace a hotelu na vysílači Praděd Tomáše Hrazdila sníh v porovnání s předchozími roky napadl podstatně později, řekl ČTK Hrazdil. Silnice z Ovčárny na Praděd je podle něj stále průjezdná.

„Letos je to první sníh, dosud se sem tam jen objevila nějaká vločka. Sníh napadl letos o hodně později, minulý rok padal už na začátku října. Cesta z Ovčárny je sjízdná zatím bez problémů, jsme v pohodě dostupní. Povrch totiž není promrzlý, dosud bylo celkem teplo, sníh se tak podle mě držet nebude. Přes den podle předpovědi se má teplota pohybovat kolem nuly, předpokládám, že to ještě roztaje. Je to jen první záchvěv,“ uvedl provozní nejvýše položené, celoročně provozované restaurace v České republice.

Následky bouře Ciarán v ulicích Londýna
Na Evropu udeřila bouře Ciarán, zemřelo sedm lidí. Výstraha platila i pro Česko

Podle meteorologů leží na horách od dvou do pěti centimetrů, v nejvyšších polohách až šest centimetrů. „Šest centimetrů má Šerák i Kralický Sněžník, podobně to očekávám i na Pradědu, jde o polohy kolem 1400 metrů nad mořem. Nasněžilo v noci na dnešek, srážky přecházely večer zhruba nad tisícem metrů ve sněžení,“ řekl v sobotu ČTK Jakub Flám z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

První sníh se v Jeseníkách pravidelně objevuje podstatně dříve. Například v polovině října 2020 leželo na horách zhruba 20 centimetrů sněhu a proháněli se tam už běžkaři. Kvůli ráznému příchodu zimního počasí se tehdy musela také rychle přezouvat technika, na vysílač se totiž po kolech už tehdy nedalo dostat. V roce 2021 pokryl první sněhový poprašek vrcholky Jeseníků 12. října.