Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podmínky na horách jsou možná nejlepší za sezonu

Česko - Zajímá vás jaké bude o víkendu počasí? Koledníci se rozhodně budou muset teple obléknout.

21.3.2008
SDÍLEJ:

Ideální sněhové podmínky v areálu Branná.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Jste spokojeni s počasím? Užíváte si na horách? Nebo naopak vás sníh a náledí trápí na vašich cestách? Pište své zážitky a posílejte fotografie na e-mail: webeditori@denik.cz.

Jaro do hor nedorazilo

Ve střediscích Orlických hor panuje počasí odpovídající lednovému. Jaro do hor nedorazilo. S velikonočními prázdninami a nadcházejícími svátky se rapidně zvýšila návštěvnost lyžařů.

Deštenské sjezdovky pokrývá téměř čtyřicet centimetrů sněhu, z toho dvacet nového. Jak uvádějí provozovatelé, dokonce obnovují na víkend večerní lyžování. „Lyžování je prima. Míň lidí a dost nového sněhu. Nemá to chybu,“ potvrdil včera návštěvník Deštného v O. h. Martin Kinzel.

Na své by si měli přijít i milovníci běžek. Kvůli silnějšímu větru se tratě na hřebenech budou upravovat až zítra brzy ráno. „Stopy projedeme až ráno, aby byly připravené. Pokud bychom se do toho dali dneska, je riziko, že by do zítřka zmizely pod sněhem. Vznikají tu totiž jazyky,“ uvedl Petr Kánský z říčského Ski areálu. Největší střediska – Deštné v O. h. a Říčky v O. h. se o běžkaře postarají.

„Na svahu je přes pětadvacet čísel nového sněhu. Teploty se drží lehce pod bodem mrazu, takže panují ideální podmínky. O víkendu čekáme větší návštěvnost. Sníh je i v nižších polohách, takže nelze provozovat další aktivity jako jízdu na kole a podobně. Milovníci sportů se vrátí k lyžování. To velikonoční bude báječné, ráz počasí se totiž nemá měnit,“ uvedl včera Petr Kánský.

A co Krušné hory?

S přírůstkem sněhové nadílky se mohou lyžaři těšit na to, že ještě stráví velikonoční víkend na sjezdovkách. Na Klínovci a na Božím Daru napadlo velké množství sněhu a podmínky pro lyžaře i běžkaře jsou ideální. O víkendu budou spuštěny zřejmě všechny lyžařské vleky, a to v době od 9 do 16 hodin.

V některých dalších skiareálech se od čtvrtka již začalo jezdit a na velikonoční víkendové návaly turistů jsou připraveni. Na Klínech je v provozu Poma K4 denně od 9 do 16 hodin a od pátku do neděle je možnost večerního lyžování od 17 do 20 hodin.

Na Bouřňáku, kde napadlo 30 cm sněhu bude v sobotu a v neděli vlek v provozu od 8 do 16 hodin. Český Jiřetín, který také hlásí třiceticentimetrový sněhový přírůstek sjezdovku upravuje a o víkendu bude v provozu vlek U kostela od 9 do 16 hodin.

Na Hoře svaté Kateřiny je asi 20 cm mokrého sněhu, ale jestli bude vlek spuštěn se rozhodne až v sobotu ráno. Očekává se husté sněžení, podle kterého se o otevření skiareálu na Svahové rozhodne až v pátek večer a zřejmě i v dalších lyžařských střediscích.

Rozhovor s Vladimírem Kasíkem, jednatelem Ski areálu Špičák

Nabízíte zájemcům lyžařskou školu?
Samozřejmě, máme dvě formy výuky. První formou je šestidenní cyklus, kdy rodiče přihlásí své děti a ty se po dobu šesti sobot či neděl učí lyžovat. Mají zdarma dětské vleky a slevy na vleky velké a učí se v celistvém kurzu. Druhou možností je individuální výuka, kdy si klient vybere, zda se chce učit lyžovat sám, ve skupině nebo dokonce v družstvu. Navíc si celou výuku postaví podle sebe, záleží na tom, co se chce naučit, v čem se chce zdokonalit a kolik času plánuje výuce věnovat.

Jak si při lyžování stojí Češi oproti ostatním zahraničním turistům?
Musím říct, že čeští lyžaři a snowboardisté jsou stále velmi nadprůměrní, ta situace je dobrá. Navíc obecně roste lyžařské uvědomění, řekl bych, že zhruba 60 – 70% lidí používá přilbu. Také je velký nárůst zájemců o lyžařské školy. Zahraniční turisté v lyžařském umění trochu zaostávají, ale to je zejména tím, že ti skutečně dobří jezdí lyžovat do zahraničních středisek.

Je zájem o horské půjčovny lyží?
Ano, ten zájem tu je a dokonce každý rok roste. Je to tím, že si Češi lyže a snowboardy spíše půjčí, než aby si je kupovali například za dvacet tisíc korun. Vědí totiž, že na horách je často skvělý výběr, my půjčujeme široký sortiment od běžných až po sportovní lyže nejvyšší kvality. Navíc všem zákazníkům daná půjčovna lyže seřídí.

Jak náročné je spravovat lyžařské středisko?
Je to hrozně náročné a je třeba být připraven na různé situace, které mohou nastat. Zvlášť v posledních letech, kdy jsou zimy vážně nevyzpytatelné. Letos jsme začali jezdit už 17. listopadu, což je vážně brzy, ale na druhou stranu od ledna sníh vůbec nepadal. Pak musíte mít hodně kvalitní zasněžovací systémy, ty stojí řádově několik milionů korunu, ale vyplatí se.

Jak dlouho se ještě bude lyžovat?
No, je to skoro neuvěřitelné, ale právě teď jsou možná nelepší podmínky za celou zimu. Napadlo 30 centimetrů prašanu, pod ním je dalších třicet technického sněhu. Navíc nejsou fronty a lyžuje se bez čekání. Můžu samozřejmě mluvit jen za Špičák, ale myslím, že se letos bude lyžovat nejméně do konce března.

A hlavní zásada pohybu na horách?
Mít kvalitní oblečení, seřízené vázání a hlavně ohleduplnost, to je stejné, jako na silnicích.

#nahled|https://g.denik.cz/1/91/infografika_lyzovani_lyzovacka_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/1/91/infografika_lyzovani_lyzovacka.jpg|Kam vyrazit za lyžováním?#

10 pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích

1. Ohled na ostatní lyžaře
Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval nikoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy
Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit na dohled. Svou rychlost a způsob jízdy musí přizpůsobit svým schopnostem, terénním, sněhovým
a povětrnostním podmínkám a hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy
Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění
Předjíždět se může shora nebo zespodu, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi
dostatek prostoru pro všechny jeho pohyby.

5. Vjíždění a rozjíždění
Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí přesvědčit, že to může učinit bez
toho, aniž by ohrozil sebe či ostatní.

6. Zastavení
Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně nezdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař
nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup
Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek
Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech
Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázání se
Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

Velikonoce budou ve znamení sněhu a deště

Letošní koledníci by se neměli zapomenout pořádně obléknout, zřejmě budou potřebovat i pláštěnky a deštníky, na horách sněhule. Jaro totiž na Velikonoce zřejmě nepřijde. Zato nás čekají dešťové a sněhové přeháňky, v noci bude dokonce mrznout.

„V sobotu nás čeká proměnlivá oblačnost místy s deštěm, na Moravě a ve Slezsku může sněžit. Hustý déšť a sněžení z předchozích dnů se ale od západu mění v přeháňky,“ řekl Deníku meteorolog Pavel Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu. Sobotní teploty se budou pohybovat mezi čtyřmi a osmi stupni, na horách kolem nuly. V noci bude o poznání chladněji, teplota klesne až na dva stupně pod nulou. Bílou sobotu bude doprovázet nárazový vítr o rychlosti tří až sedmi metrů za sekundu.

Na Velikonoční neděli a pondělí přijde další ochlazení. Teplota přes den vyšplhá maximálně na šest stupňů, v noci čekejme až mínus pět. Tepleji bude jen na jihovýchodě, kde mohou v neděli čekat až osm stupňů. V neděli bude oblačno až zataženo, občas sněhové přeháňky, v nižších polohách dešťové. Vát bude mírný jihozápadní vítr, k večeru severozápadní, s maximální rychlostí šest metrů za sekundu. „Na Velikonoční pondělí si po ránu možná užijeme trochu sluníčka, bude totiž polojasno. V dalších hodinách se ale zatáhne a opět dorazí dešťové přeháňky, na horách a na východě sněhové,“ předpovídá Pavel Borovička.

Žádného extrémně silného větru ani sněžení se tedy bát nemusíme, čekají nás ale poměrně studené Velikonoce.

Jaké bude počasí?

sobota: Proměnlivá oblačnost, dešťové přeháňky, na horách, na Moravě a ve Slezsku sněhové. Denní teploty 4 - 8 stupňů, noční klesnou až na -2 stupně. Vát bude nárazový vítr o rychlosti 3 - 7 metrů za sekundu.

neděle: Oblačno až zataženo, sněhové, v nižších polohách dešťové přeháňky. Denní teploty 2 - 6 stupňů, v noci až -5, mírný jihozápadní vítr 2 - 6 metrů za sekundu.

pondělí: Ráno přechodně polojasno, přes den oblačno, místy, především na východě, sněhové přeháňky. Přes den teploty mezi dvěma a osmi stupni, v noci -1 až -5, mírný severozápadní vítr o rychlosti 3 - 7 metrů za sekundu.

Na silnicích je třeba dbát zvýšené opatrnosti

V ČR špatné počasí znamená hodně. Dost řidičů takové podmínky úplně ignoruje a nepřizpůsobí rychlost jízdy počasí,“ říká dopravní expert Robert Šťastný. To se podle něj letos během svátečního víkendu umocní. Na silnicích se totiž objeví nezkušení automobilisté, kteří by za podobné situace vůbec nevyjeli, ale svátky je k tomu donutí. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

„Chce to ale zachovat klid, nespěchat a moc nepředjíždět. Doprava totiž bude hustá nejen v našem jízdním pruhu, ale i v protisměru,“ doporučuje Šťastný. Z Velikonoc má obavy i dopravní policie. Loňské svátky byly s třinácti mrtvými na silnicích nejhorší za poslední čtyři roky. Policie se ale obává i opilců za volantem. Z velikonočních nehod jich bylo 112 zaviněno pod vlivem alkoholu. A z toho 65 – tedy bezmála 60 procent – připadá na pondělí.

„O tom, jaké místo v historické tabulce zaujmou letošní Velikonoce, rozhodnou především řidiči,“ řekla Deníku Petra Srnková z dopravní policie.

21.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zástupci TOP 09 sledují výsledky sněmovních voleb. Markéta Pekarová Adamová. 21.10.2017
25

Ze sněmovních stran utratí nejvíc peněz za jeden hlas TOP 09

Volby 2017 - štáb ČSSD v Lidovém domě - Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka.
15 15

Volební lídr ČSSD Zaorálek: Voliče nám vzalo ANO i Piráti

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

ANO jasně vyhrálo volby. Babiš chce silnou a stabilní vládu

Vítěz voleb Andrej Babiš na prvním setkání s novináři uvedl, že bude jednat s všemi stranami, které se dostaly do sněmovny. "Na prvním místě je zvolení předsedy sněmovny a dalších orgánů, teprve pak budeme mluvit o vládě. Chtěl bych ale, aby byla funkční co nejdříve a byla stabilní," uvedl šéf hnutí ANO.

Prezidentské kandidáty překvapil velký pád ČSSD. Obavy mají u SPD

Některé uchazeče o Pražský hrad překvapil výrazný propad sociální demokracie, úspěch hnutí ANO očekávali. Řekli to v reakci na výsledek sněmovních voleb.

Lídři stran se vyslovili pro poměrné dělení funkcí ve Sněmovně

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek doufá, že v nové Sněmovně bude zachováno poměrné zastoupení stran ve vedení komory. Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka by však bylo kontraproduktivní, kdyby bylo více než pět místopředsedů. Místopředseda vítězného hnutí ANO Jaroslav Faltýnek s konsenzuálním rozdělením funkcí souhlasí, avšak připustil, že dohoda bude kvůli vysokému počtu zastoupených subjektů složitá. Politici to řekli v povolební debatě České televize.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení