Poprvé si mohou pacienti porovnat, jak hospodaří české nemocnice a které jsou v nejlepší finanční kondici. Unikátní průzkum provedla nezisková zdravotnická organizace HealthCare Institute ve spolupráci se společností Czech Credit Bureau.

Dobré hospodářské výsledky přitom mají podle výzkumníků i důsledky pro kvalitu péče. „Pro pacienta je důležité i to, jestli nemocnice má dobré finanční zdraví a tedy i zisk. Jedině pak je schopná dále rozvíjet své aktivity. To znamená více investovat do přístrojů, více se specializovat, více investovat do pohodlí svých pacientů,“ říká šéf HealtCare Institute Daniel Vavřina. Podle něj existuje souvislost mezi starostí vlastníku a vrcholového managementu o dobré hospodářské výsledky a zájmem o zdraví pacientů a poskytování kvalitních služeb.

Co všechno výzkum zjišťoval? „Zkoumali jsme například příjmy a výdaje a tedy vyrovnané hospodaření, míru závislosti na dotacích či celkovou dobu splatnosti závazků,“ uvádí manažer Czech Credit Bureau Jan Cikler.

Hledáme rezervy

Na prvních příčkách se přitom objevily i nemocnice, které se dříve potácely ve špatných hospodářských výsledcích. Například v kategorii fakultních nemocnic se na první příčce objevila FN Motol, kterou vede ředitel Miloslav Ludvík. „Nemocnice se pohybuje již delší dobu v černých číslech, přestože se nemocnice ocitala ve velmi náročném období v souvislosti s rozsáhlou rekonstrukcí a výstavbou Dětské fakultní nemocnice,“ říká mluvčí nemocnice v Motole Eva Jurinová.

V čem spočívá tajemství nemocnic, které se v hodnocení ocitly na předních příčkách? „Patříme k nemocnicím, které mají poměrně malý podíl dotací. Ten podíl se navíc během let snižoval, museli jsme hledat jiné zdroje, rezervy v úsporách a v provozních nákladech,“ říká ředitel pražské Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského Jaroslav Štrof.

Součástí finanční strategie nemocnice, která se umístila na druhém místě v kategorii obchodní organizace, je i výhodný nákup zdravotnického materiálu. „Přehodnocujeme smlouvy dodavatelských služeb,“ dodává Štrof.

Pozitivní hospodaření má již několik let také Fakultní nemocnice Ostrava. „Domnívám se, že finanční zdraví naší nemocnice je opravdu velmi dobré. Navíc nemocnice hospodaří bez jakýchkoliv provozních dotací, což není v naší republice vždy obvyklé,“ říká ředitel nemocnice Svatopluk Němeček.

Žebříček nemocnic podle kvality hospodaření

Kategorie: fakultní nemocnice
1. Fakultní nemocnice v Motole
2. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
3. Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě
4. Fakultní nemocnice Hradec Králové
5. Fakultní nemocnice Plzeň

Kategorie: obchodní organizace
1. Nemocnice Kadaň s.r.o.
2. Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, Praha
3. Nemocnice Strakonice, a.s.
4. Městská nemocnice Městec Králové a.s
5. Nemocnice Jindřichův Hradec, a.s.

Kategorie: příspěvková organizace
1. Centrum Kardiovaskulární a Transplantační Chirurgie Brno
2. Nemocnice Třinec
3. Městská nemocnice v Litoměřicích
4. Nemocnice Vyškov
5. Nemocnice Blansko