„Ratifikací Rámcové úmluvy o kontrole tabáku jsme se loni zavázali k posílení ochrany veřejného zdraví před tabákovými výrobky.

Předkládaným zákonem se zaměřujeme na nejcitlivější skupiny obyvatelstva – na děti a mládež. Soustředíme se na rozšiřování nekuřáckého prostředí a omezení dostupnosti tabákových výrobků," shrnuje ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Dvoumilionová pokuta

Jaké jsou tedy změny, které zákon přináší? Vedle úplného zákazu kouření v barech a restauracích – a to včetně zastřešených předzahrádek – to je také vypovězení kuřáků například z dětských hřišť. A komu ještě nebylo 18, nebude smět do prostor vyhrazených pro kuřáky. Krabičku cigaret si už nepůjde koupit v automatu, a když někdo prodá dítěti tabák, bude mu hrozit až dvoumilionová pokuta. Vedle ochrany před tabákem návrh přichází s tím, že by měl být v restauracích alespoň jeden nealkoholický nápoj, který bude
levnější než stejné množství alkoholického pití.

Zákon, který by měla vláda projednat během června, ovšem rozhodně nemá podporu všech politiků. Proti se již postavilo vedení ODS.

„Doporučení grémia ODS nepodpořit zákaz pro nás bylo překvapivé. Rozložení sil ve sněmovně se zatím jeví spíše nerozhodně, výsledek snahy omezit kouření v restauracích tak lze nyní jen těžko předvídat. Česko je přitom jedna z posledních zemí v Evropě, která nemá jasně omezeno kouření 
v restauracích," říká mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

„Jádrem debaty je, že je to první krok v další expanzi státu do soukromí lidí. Hospoda není povinná, tak proč by tam měly chodit matky s dětmi, když se tam kouří? Vsaďte se se mnou, že minutu po prosazení tvrdšího zákona proti kouření přejde ministr Heger do boje za zdravější jídla. Už to konečně říkal, že stát by měl preferovat jídla, kde je méně tuků, a v každé restauraci by měl být jeden nealkoholický nápoj lacinější než pivo. Ve třetí fázi pak začne kontrolovat, jestli cvičíme," zlobí se například senátor Jaroslav Kubera (ODS).

Varovné logo

Český protikuřácký zákon ovšem není jedinou úpravou, která nyní láme tabákovým firmám hlavu. Evropská komise přišla s návrhem zcela zakázat cigarety s příchutí, třeba mentolky a tzv. slim cigarety. U zbylých výrobků by se navíc mělo varovné logo rozšířit na tři čtvrtiny krabičky. Nápad ovšem narazil nejen v českém Senátu a na ministerstvu zemědělství, ale i v Polsku. „Považujeme za žádoucí zvětšení nápisu s varováním. Některé zákazy ale mohou být nepřiměřené a vést ke snížení výroby, jež by mohla mít vliv na zaměstnanost v regionech a na příjem do státního rozpočtu," zdůvodňuje náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš Špalková.

Podle tabákové společnosti Philip Morris by opatření jen v ČR připravilo o místo 2000 lidí a stát o 1,25 miliardy na daních. Posílil by se i černý trh, který by uspokojil poptávku po cigaretách s příchutí.

Jarmila Greplová z České koalice proti tabáku.Jarmila Greplová z České koalice proti tabáku řekla pro Deník:

Zákaz může motivovat k odvykání až deset procent kuřáků

Stát o peníze nepřijde, exkuřáci peníze utratí za služby a ve zdravotnictví se ušetří, říká při příležitosti Dne bez tabáku Jarmila Greplová.

Sledujete u nás změnu postoje 
k zákazu kouření v restauracích?
Češi dlouhodobě neradi omezují kuřáky. V poslední době ale zastánců zákazu přibývá. Pomalu si uvědomujeme, že všechny okolní země už ho přijaly a jde o omezování svobody nekuřáků. Nyní je pro zákaz cigaret v restauracích 80 procent lidí včetně
40 procent kuřáků.

Můžete shrnout, co zákaz cigaret v hospodách přinese?
Populace se ozdraví. Počet infarktů nejen u kuřáků klesne o 17 procent, mrtvic a rakoviny plic ubude o šest procent. Sníží se také celkový počet vykouřených cigaret. Ze zkušeností z ciziny víme, že byl zákaz spojen i se zvýšením počtu lidí, kteří odvykali. Až pro deset procent kuřáků může být zákaz motivací. Pro ty, kdo se k tomu odhodlají, je tu například linka pro odvykání kouření 844 600 500.

Jak je to s potenciálními budoucími kuřáky, bude jich díky zákazu méně?
Naprostá většina mladých lidí si dá první cigaretu s kamarády za školou. Pak se dostanou do fáze příležitostných kuřáků, kteří si zapálí při posezení v hospůdce, baru či na diskotéce. Tam mají nejvyšší spotřebu cigaret, vybudují si závislost a stanou se denními kuřáky. Pokud tu příležitost mít nebudou, mohlo by být závislých až o třetinu méně.

Chystá se také návrh Evropské komise, která chce zakázat mentolky a slim cigarety. Má takové opatření význam pro snížení počtu kuřáků?
Když děti zkouší – většinou kolem 13. roku – první cigaretu, je jim vcelku jedno, jaká je. Pak se ale rozhodují, zda kuřákem budou, či ne, a reagují na všechny marketingové tahy. Dívky si vybírají slim cigarety, protože jim přijdou elegantní a používají je jako módní doplněk. Mentolové cigarety se zase snáze mladým kouří, protože nedráždí v krku. Příchutě a tvary tak snižují zábrany, aby se člověk stal kuřákem.

Dalším návrhem je zvětšení varování na krabičce.
Nyní je nařízena třetina krabičky, do budoucna by to měly být dvě třetiny. EU se navíc snaží prosadit, aby tam navíc byly ošklivé obrázky. 
U nás by výrobci na krabičku museli umístit obrázky, které trochu nelogicky určí ministerstvo zemědělství. Má to fungovat tak, že zobrazení možných následků mladé odradí. Osobně si ale myslím, že část to naopak může vnímat jako atraktivní. Proto jsem spíše zastáncem jednotného balení bez grafiky v olivově zelené barvě, která je brána jako nejméně atraktivní.

Den bez tabáku má letos téma Zakažme reklamu. Nakolik ta ovlivňuje, zda někdo kouří?
Alespoň jednu značku cigaret 78 procent dětí ve věku devět až 12 let vyjmenuje. Setkají se s nimi, třeba když jdou do trafiky. Proto je světovým trendem odstranit cigarety a reklamu z dohledu, některé státy dokonce zavírají krabičky do neprůhledných skříní. Od zákazu reklamy si slibujeme snížení povědomí dětí o tabákových výrobcích.

Jaké další protikuřácké kroky běžné v západních zemích bychom mohli zavést?
V USA, Austrálii či Británii mají legislativu zvládnutou. Přijali fakt, že kouření je škodlivé a ohrožuje nekuřáky, populace je nastavena na přijetí opatření. V New Yorku už se nesmí kouřit ani v parcích, na nekrytých veřejných prostranstvích či plážích.

Netratí ale na tabákové dani?
V New Yorku, kde už mají opatření deset let, sledovali pokles infarktů a případů rakoviny plic, což se projevilo na nákladech ve zdravotnictví. V ČR bychom jen na 17procentním poklesu infarktů ušetřili za rok půl miliardy korun, celková úspora za zdraví by byla v řádech miliard ročně. Je pravda, že by postupně klesal počet kuřáků a na dani by se vybralo méně, ale peníze by exkuřáci utratili jinde, obvykle za služby, jako jsou fitness centra, kina a podobně. Finance by se jen přelily jinam, a i když by byla daň nižší, po připočtení úspor ve zdravotnictví by nebyl rozpočet nijak ohrožen.

Poraďte se 
v lékárněNa dnešní Den bez tabáku nezapomněli lékárníci, kteří připravili akci Odvykání kouření 
v lékárnách. Projekt je základem pro vytvoření sítě lékáren specializovaných na odvykání kouření. Dnes tak mohou lidé, kteří se chtějí závislosti na cigaretách zbavit, získat od vyškolených lékárníků nejen tištěné materiály, ale také s nimi problém zkonzultovat. Lékárny zapojené do akce najdete na www.lekarnici.cz a budou také označeny plakátem.

Den bez tabáku.