Od dnešního dne mohou až na výjimky typu karantény bydlet v hotelu jen lidé na služební cestě. Musejí mít potvrzení od zaměstnavatele nebo v případě živnostníků od jejich zákazníka, že tam jsou jen kvůli své práci. Dokument se přitom vztahuje jen na ně, nikoliv na jejich rodinné příslušníky. V ubytovacím zařízení mohou na jejich základě bydlet pouze oni, nikoliv jejich rodinní příslušníci.

Problém na horách

V horských oblastech se totiž v poslední době hromadily tisíce lidí, což se v tamních okresech – například na Trutnovsku – projevovalo vysokým počtem nemocných s covidem v nemocnicích. Vláda tím chce omezit pohyb lidí vedoucí k nárůstu nakažených.

Nové opatření platí od půlnoci z pátku na sobotu. Ale papír s razítkem od své firmy musejí mít i lidé, kteří se ubytovali dříve. „Písemné potvrzení bude nutné doložit od data zahájení ubytování,“ říká Marek Vošahlík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu.

Doklad musí obsahovat jméno zaměstnance a kontaktní údaje zaměstnavatele nebo zadavatele zakázky, tedy například adresu, identifikační číslo firmy a odpovědnou osobu, pro případné ověření. Pokud si tak někdo vyrobí příslušný dokument doma na koleně, má smůlu.

Až dvacet tisíc

Při porušení podmínky hrozí hotelům i jejich hostům sankce. Hoteliéři mohou podle Vošahlíka přijít o podporu od státu. „Provozovatelům a hostům může za porušení povinností uložených krizovým opatřením hrozit sankce ve správním řízení až 20 tisíc korun,“ dodává Hana Malá z ministerstva vnitra. Policie pak může na místě dát pokutu deset tisíc korun.

Zvýšené kontroly se ale podle zjištění Deníku dají už o tomto víkendu očekávat jen v některých krajích. „Žádná celorepubliková akce se neplánuje,“ řekl Deníku Ondřej Moravčík z Policejního prezidia. Ale například na Ústecku či Karlovarsku by podle něj mohli policisté s Českou obchodní inspekcí vyrazit do terénu.

Jinde zamíří při dohlížení na dodržení vládních nařízení policie do hotelů jen namátkově. „Žádné mimořádné kontroly nejsou aktuálně plánovány,“ uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Podobné odpovědi dorazily i z Libereckého, Moravskoslezského a Královéhradeckého kraje.

Zavřené trhy

Ke zpřísnění přistoupila vláda ve čtvrtek. Bez potvrzení mohou pobývat v hotelech jen lidé, kteří nemají kde jinde bydlet, ti v karanténě či s nařízenou pracovní povinností. Je možné jet i na vlastní či pronajatou chalupu, ale pouze se členy vlastní domácnosti. Kabinet zakázal i prodej na tržnicích a návštěvy v nemocnicích. Tam jsou ale výjimky u dětí, porodů a umírajících pacientů.