Výhled do dalších dnů je podle něj pro houbaře pozitivní. Houbám pomohl nejen déšť, ale i ochlazení, místy však až moc velké. „Možná, že by jim (houbám) vyhovovalo přes těch dvacet stupňů," řekl Landa.

Do lesa se obzvlášť vyplatí zajít na Šumavě, v Pošumaví, na Plzeňsku, na severovýchodě Moravy. Dobré je to i na střední Moravě. Víc než minulý týden houby rostou v Krkonoších a na Vysočině.

Rostou i lišky

Žně mají v těchto dnech ti z houbařů, kteří sbírají některé ze 150 druhů holubinek. Na své si ale přijdou i lidé, kteří si vystačí s hřibovitými houbami. „Rostou, nejen základní rod hřib, ale prakticky i ty suchohřiby a klouzky a další skupiny hřibů. Rostou i lišky," uvedl Landa. Často podle něj ale houbaři narazí na hořké hřiby. Zatím je málo bedel a žampionů.

Také muchomůrky jsou, hojně jedlá a velmi dobrá muchomůrka růžovka, v lesích jsou však i ty jedovaté, jako je třeba muchomůrka tygrovaná. Nejjedovatější je muchomůrka zelená. „Já jsem o té zelené muchomůrce letos nějak zvlášť neslyšel, ale určitě také roste," dodal předseda České mykologické společnosti. Pořád podle něj platí, že nespokojení mohou být houbaří, kteří vyrazí do lesa na mnoha místech středních Čech. „Já jsem včera (ve středu) byl na Křivoklátsku a našel jsem tam stěží kolem pětadvaceti druhů. A byly to zase vesměs holubinky a nebyly v dobré kvalitě," řekl. Lidé podle něj v těchto dnech nosí do mykologické poradny například i čechratky černohuňaté. Na jídlo se podle něj moc nehodí.