Dětská sada kuliček Bindeez – podle testů v zahraničí jedovatá – se v Česku stále prodává. Přestože již ve světě otrávila minimálně třináct dětí a úřady ji v USA či SRN zakázaly.

Jak je to možné? Podle českých norem zatím jako závadná shledána nebyla. „Příkaz ke stažení z trhu a zákaz distribuce a výroby můžeme ze zákona vydat, až budeme mít v ruce výsledky laboratorních testů. Jinak bychom bránili volnému pohybu zboží,“ řekla Deníku Martina Vyžrálková, zástupkyně ředitele České obchodní inspekce (ČOI) pro Prahu a střední Čechy.

Jedovaté korálky z dětské sady se v současné době stále ještě testují. „Konečný protokol ještě není,“ dodala Vyžrálková. Prozatím proto ČOI distributorovi doporučila, aby zboží nešířil dál a informoval o nebezpečí všechny prodejny, s nimiž spolupracuje. Jak Deník v pondělí zjistil, jedovatou soupravu lze stále ještě v českých obchodech koupit.

Podle Ivany Pickové ze Sdružení obrany spotřebitelů je český systém kontroly zbytečně zdlouhavý a komplikovaný. „Máme v tom dokonalý guláš. Některé kontroly dělá hygiena, další ČOI, jiné Státní zemědělská a potravinářská inspekce,“ rozčiluje se Picková s tím, že řešení se obvykle hledá, až když „dojde k maléru či poškození zdraví“.

O co přesně jde v případu se sadou Bindeez? Barevné kuličky, určené k sestavování obrázků, může děcko lehce vdechnout. Především ale obsahují látku s podobnými účinky, jako mají tzv. taneční drogy. Nejméně 13 dětí v Austrálii, USA i Evropě už po požití kuliček onemocnělo. Pět z nich muselo do nemocnice.

Hodiny v kómatu

Pětiletou Molly Hendersonovou z anglického Teesside dokonce jedovaté kuličky málem připravily o život. Lékaři ji zachraňovali celých 24 hodin. „Byla hodně blízko smrti. V tu chvíli jsem plánovala její pohřeb. Nikdy bych to nechtěla zažít znovu,“ svěřila se Mollyina matka Melaine.

Molly snědla několik barevných kuliček a během pár minut upadla do bezvědomí. Její teplota raketově stoupala, tep jejího srdce byl stále slabší a v kómatu byla sedm hodin.

Hračku vyrábí australská společnost Moose Enterprise v Číně. Do ČR ji dováží firma Epee CZ. „My jsme chybu neudělali. Jakmile nám výrobce sdělil, že jsou problémy, okamžitě jsme hračku dali na přezkoušení,“ říká představitel firmy Zdeněk Šilhavý.

Fakt, že ji hned nestáhli z pultů, není porušením českých norem. Podle Šilhavého totiž bez výsledku testů nelze tvrdit, že korálky na českém trhu jsou též nebezpečné. „Proto by bylo předčasné, aby byly staženy. Testy mohou prokázat opak. Hračka měla všechny atesty o tom, že je bezpečná,“ tvrdí Šilhavý.

Sháníte Bindeez? Prosím…

„Ano, tuto hračku máme. Chcete jedny?“ Tak zněla odpověď v obchodě Lenky Roubalové z Lysé nad Labem. O tom, že hračka je nebezpečná, prý ví. „S firmou Epee jsem v kontaktu a každého, kdo chce uvedenou hračku koupit, informujeme, že je tady problém,“ říká Roubalová. Přiznává, že za posledních deset dní se neprodal ani jeden kus.

Také ve velkoobchodě Mihaj na Olomoucku je sada Bindeez k dostání. „Jak to odvysílala televize, tak mě informovali, že jestli nechci, tak je nemám prodávat. Ale že je mám opravdu stáhnout, mi řekli až tuto neděli,“ uvedl Ondřej Hajný z velkoobchodu Mihaj. A připouští, že hračku po prvním upozornění prodával dál. „Ale jen to, co již bylo předobjednáno,“ upozorňuje.

V pražských obchodech je situace podstatně lepší. V pražském paláci Flora, kde hračku redaktor Deníku ještě v pátek koupil, ji už v pondělí na pultech neměli. „Od vedení jsme dostali nařízení, abychom ji stáhli z prodeje,“ uvedla prodavačka.

Obchod nyní čeká na vyjádření České obchodní inspekce. „Bylo nám řečeno, že dodávka do České republiky by závadná být neměla, ale musíme počkat na verdikt inspekce,“ říká zaměstnankyně.

Kontrola nebezpečného zboží? Chaos a nejasnosti

Zmatek, roztříštěnost a pomalá účinnost. Tak hodnotí spotřebitelé i mnozí odborníci kontroly bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti českých výrobků. „V dozorových orgánech je zmatek a systém je všechno, jen ne účinný a rychlý,“ tvrdí Ivana Picková, mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů.

Ze zákona mají výrobci a dovozci povinnost uvádět na trh nezávadné výrobky. Navíc výrobky, které se dostávají na trh Evropské unie, musejí mít evropské označení pro bezpečný výrobek CE. „Normy a předpisy EU jsou sice přísné, ale nedodržují se. Značka CE se falšuje a udělování certifikátů se nekontroluje,“ vysvětlila Picková. Tímto způsobem se dostává na trhEU nekvalitní či nebezpečné zboží z Číny a dalších zemí.

Zmatek v českém kontrolním systému hraček by měla změnit novela zákona, kterou vláda připravuje. „Dosud kontrola hraček pro děti do tří let spadá do kompetence hygieny. Zbytek kontroluje Česká obchodní inspekce. To by měl připravovaný zákon sjednotit a tuto povinnost by na sebe vzalo ministerstvo zdravotnictví. Zákon má za sebou vnější připomínkové řízení a v nejbližší době by měl jít do vlády,“ řekl Michael Vít, hlavní hygienik ČR.

 

 

Předchozí článek najdete ZDE!