Na Hrad dnes poštou přišla fotokopie dopisu, jehož autorkou je údajně třináctiletá Anna, po které pátrá policie. Uvedl to internetový server iDnes. Informaci potvrdil ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek s tím, že kancelář prezidenta předala dopis policii. O dopisu zmizelé Aničky se policie dověděla podle její jihomoravské mluvčí dnes odpoledne.

"Jeho obsah zatím neznáme. Dopis si ještě dnes převezmeme. Doufáme, že nám pomůže v pátrání po zmizelé dívce," řekla ČTK. Předpokládá, že více informací k dokumentu by mohla poskytnout ve středu.

Annu soud svěřil letos v březnu zatím nepravomocně do péče Kláry Mauerové, kterou zadržela policie kvůli údajnému týrání sedmiletého syna Ondřeje. Anna je již jedenáctý den nezvěstná. Uprchla z brněnského centra Klokánek, kde pobývá Ondřej i jeho devítiletý bratr Jakub.

Ondřej, Jakub i Anna žili s Mauerovou v rodinném domě v Kuřimi. Začátkem května našla policie v komoře domu nahého a svázaného Ondřeje a později vzala třicetiletou studentku sociální pedagogiky do vazby.

"Ondra nechodí do školy opravdu kvůli uším, a taky proto, že začal lhát a zlobit. Pravda je, že chtěl škaredé věci vloni, když bylo jaro, že chtěl pořád ve skříni po mě a po Kubovi, ať si hrajeme podle něho. Ať mu říkáme pane králi. Potom mě kopal a bil, a vyhrožoval, že když to mamince povím, zařídí ať mě dá pryč," cituje iDnes z dopisu, který podle něj obdržel i šéfredaktor Mladé fronty Dnes.

Stejný dopis dostal podle pošťačky z Lelekovic, kde byly dopisy podány, i ombudsman. "V pondělí ráno za mnou přišel pán, že je ucpaná schránka. Byly v ní tři velké dopisní obálky adresované prezidentovi, ombudsmanovi a novinám," uvedla poštovní úřednice Eva Nedomová. Kdy a kdo dopisy do schránky vhodil, neví.

Patočka: Anička nikdy neexistovala, je to Barbora Škrlová

Třináctiletá Anna, kterou už jedenáctý den hledá policie, prý nikdy neexistovala. Tvrdí to přítel rodiny Jakub Patočka. ČTK dnes v písemném prohlášení sdělil, že za Annu se vydávala kolegyně Kateřiny Mauerové Barbora Škrlová. Patočkovi i policii to údajně řekla Kateřina Mauerová.

Policie dnes dopoledne oficiálně potvrdila, že se verzí úmyslné záměny zabývá. Podle Patočky věděla o pravé identitě dívky jen Kateřina Mauerová, která je podle něj duševně nemocná. Zda o tom věděla i její sestra Klára, která je podezřelá z týrání syna a které soud domnělou Annu svěřil do péče, Patočka neví. Vyjádření rodiny se zatím ČTK nepodařilo získat.

"Neměli jsme a nemáme žádné zaručené informace v tom směru, že by Anička neexistovala," uvedla policejní mluvčí. Patočka podle ní zatím kriminalisty o tom, že vše je vymyšleno, neinformoval. Při svém výslechu nic takového neuvedl, prohlásila mluvčí s tím, že Patočkovou verzí se budou zabývat kriminalisté. Podrobnosti k výslechu Kateřiny Mauerové neuvedla s odkazem na to, že informace od vyslýchaných svědků policie nezveřejňuje.

Policie měla k dispozici jedinou Anninu fotografii. Podle rodiny se dívka nerada fotila. Že je na fotce jiná žena, už vyšetřovatelům sdělilo několik lidí, potvrdila dnes ráno krajská policejní mluvčí. Barbora Škrlová dříve pracovala v brněnském dětském centru Paprsek, které vede Kateřina Mauerová. Podle některých médií se před časem ztratila svým známým z očí a její telefon brala Kateřina Mauerová. Tvrdila prý, že Škrlová je nemocná a že jí pomáhá.