Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad novými prezidentskými jmény panují rozpaky

Praha - První volba je mrtvá, ať žije druhá. Pod tímto heslem středověkých panovnických dvorů komunisté odstartovali týdenní přetahovanou o hlasy pro budoucí hlavu státu.

11.2.2008 8
SDÍLEJ:

Pražský hradFoto: DENÍK/Ivan Babej

Za neoficiálního vítěze víkendového klání o nového prezidenta republiky jsou považování komunisté. Chtěli dosáhnout nezvolení ani jednoho zkandidátů a vynutit si další volbu, kde by přišli snovými jmény. To se jim podařilo. Ani Jan Švejnar ani Václav Klaus nezískali potřebný počet hlasů na zvolení ve třetím kole.

Šéf komunistů Vojtěch Filip dal na stůl seznam pěti osobností, o nichž chce jednat především se sociálními demokraty a lidovci. „Zatím jde jen o jména do diskuse, reálné návrhy podáme až v úterý,“ řekl Deníku Filip. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa mezi novými jmény je ombudsman Otakar Motejl, bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, europoslankyně Jana Bobošíková a šéf akademie věd Václav Pačes. Filip to řekl v pořadu Nedělní partie televize Prima.

Nová jména, která byla vnesena do prezidentské debaty, však vyvolávají rozpaky i uvnitř strany.

„Vůbec nepřipadá vúvahu, že by někdo kandidoval vedle Švejnara. To je přece sebevražda. Jediná, opravdu jediná možnost je, že by se minimálněČSSD a zelení snámi dohodli, že budeme nominovat místo Švejnara třeba Motejla. Každý další vedle Švejnara by musel být Einstein,“ řekl pro ČTK místopředseda KSČM Alexander Černý.

Kritika za postup komunistů vprezidentské volbě jde ještě dál. Podle senátora Vlastimila Balína KSČM promarnila příležitost „shodit ze sebe balast minulosti“. „Je mi líto, že jsme ve třetí volbě hlasovali pro Švejnara jenom my tři senátoři,“ uvedl Balín.

Překvapení bezpochyby vyvolalo jméno bývalé novinářky a europoslankyně Jany Bobošíkové.

"Paní Jana Bobošíková je výraznou osobností politické scény. Nevnímáme ji jako levicovou kandidátku," řekl votázkách Václava Moravce Jiří Dolejš.

Z jejich pětice potvrdila zájem o kandidaturu europoslankyně Jana Bobošíková, která si pro ni neklade žádné podmínky. Deníku ji zdůvodnila slovy: „Ten, kdo volí Václava Klause, je jednoznačně pro smlouvu s Vatikánem, kterou podle mne Česká republika nepotřebuje, dále volí sporné restituce církevního majetku a také podivné mlčení vůči protestu sudetoněmeckého landsmanšaftu proti Benešovým dekretům, ke kterému se nikdo z České republiky nevyjadřuje.“ Zatím je ale jediná, kdo na nabídku KSČM kývl.

Bobošíková však nemůže počítat shlasy zelených a pravděpodobně ani sociálních demokratů.

Předseda akademie věd Václav Pačes Deníku sdělil: „Přijal bych to, jen když nebude kandidovat Švejnar a budu mít podporu všech stran kromě ODS.“ Podobné stanovisko zaujal i ombudsman Otakar Motejl. Předseda Ústavního soudu a bývalý ministr spravedlnosti za ČSSD Pavel Rychetský nominaci omítá.
 
Většina zákonodárců ČSSD ovšem dál fandí Švejnarovi. Stejně jako zelení jsou totiž přesvědčeni, že nový kandidát by nebyl schopen získat podporu během tak krátké doby. „Změna kandidáta by nám neprospěla a navíc by pomohla Klausovi,“ řekl Deníku místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek.
 
„Chtěl bych apelovat na realismus komunistické strany. Švejnar dokáže získat pravicové senátory i levicové zákonodárce," řekl vneděli místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
 
"Vytažení králíka z klobouku mezi první a druhou volbou znamená zvolení Václava Klause, tak širokou podporu jako Jan Švejnar nemůže získat žádný kandidát. Kdyby komunisté hlasovali pro Švejnara, mohlo to být rozhodující pro jeho zvolení," uvedl místopředseda zelených Ondřej Liška.
Za postojem ČSSD je také obava z posilujícího postavení KSČM. „Komunisté tímto způsobem zvyšují svou cenu, i když oni ji skutečně mají. Prostřednictvím nových jmen chtějí posílit svou pozici na politické scéně,“ řekl Deníku politolog Zdeněk Zbořil.

Důležitým hráčem ve hře o prezidentského kandidáta bude i strana lidová. Šéf pražské organizace Marián Hošek uvedl, že i jeho strana bude hledat nového kandidáta.

Konkrétnější však být nechtěl. Stejně tak není jasné, jestli KDU-ČSL nepodlehne tlaku ODS a nepřistoupí na tajnou volbu prezidenta, která by výrazně nahrála Václavu Klausovi.

Rozhodující ale bude, zda páteční druhá volba bude opět veřejná či tajná. Zelení i lidovci připouštějí návrat k tajnému hlasování. To bude prosazovat ODS. Podle ní veřejná volba „otevřela prostor pro korupci, a to doslova ve skrytu noci“.

Otázky, které volba přinesla

Kdo půjde do druhé volby?
Určitě Václav Klaus a Jan Švejnar. Komunisté chtějí jednat o dalších jménech – Otakaru Motejlovi, Pavlu Rychetském, Václavu Pačesovi, Jiřím Dienstbierovi a Janě Bobošíkové.
Bude páteční volba opět veřejná?
Tento způsob hlasování nadále prosazují sociální demokraté. Představitelé lidovců a zelených už naznačili, že v zájmu zvolení hlavy státu by byli ochotni hlasovat tajně.
Co rozhodne?
Klíčové budou opět hlasy lidovců a komunistů. Pokud se uzdraví lidovci Karel Barták a Josef Kalbáč i sociální demokrat Evžen Snítilý, pomohlo by to Klausovi. V tajné volbě by všichni tři dali zřejmě hlas jemu. Veřejné by se Barták na protest nezúčastnil. Kalbáč v ČT tvrdil, že měl incident s neznámým mladíkem, který se ho snažil odradit od hlasování pro Klause.
Bude páteční volba poslední?
Pokud se bude volit tajně, pak zřejmě ano. V ní by Klaus dostal hlasy ODS, většiny lidovců, ale také několika sociálních demokratů. Záležet bude i na komunistech. Pokud budou trvat na svém kandidátovi, oslabí to Švejnara.
Ovlivní volba budoucnost koalice?
Průběh volby výrazně narušil vztahy mezi ODS a zelenými. Vyskytly se i názory, že by Bursík neměl zůstat vicepremiérem. On sám ale věří v uklidnění vztahů, jakmile bude prezident zvolen.

Zelení chtějí o volbě prezidenta jednat

Veřejná volba je pro Stranu zelených nejprůhlednější variantou volby hlavy státu, tvrdí vicepremiér a předseda Strany zelených Martin Bursík
Budete trvat v pátek na veřejné volbě?
Budeme o tom ještě jednat. Když mi ale Pavel Bém vzkazuje, že trvá na tajné volbě, tak já říkám, že pro mě je partner premiér Topolánek. To není žádná arogance, on je předsedou strany, a to je partner k mému dalšímu jednání.
Jaké je tedy stanovisko Strany zelených?
Já myslím, že jsem vstřícný a vždy je o čem jednat. Nedáváme k tomu žádné jednoznačné stanovisko. Nicméně přes určité rozpaky k veřejné volbě si myslím, že právě ona umožnila soutěž. Ukázala, že oba kandidáti jsou silní a výsledek velmi těsný. Z pohledu transparentnosti byla daleko lepší než volba tajná.
Nenarušila současná situace vztahy v koalici?
Tak jistě nepřispěla k jejich zlepšení. Zazněla vzrušená slova, někdo neudržel nervy na uzdě. Jsem ale přesvědčen, že až bude hlava státu zvolena, situace se uklidní. Myslím si, že pak by pan premiér měl objednat ekologický autobus a s ním by celá vláda měla vyjet někam na čerstvý vzduch na hory, kde bychom si pročistili hlavy i vztahy.

Severa: Nechceme být rok bez prezidenta

Budeme preferovat takovou volbu, která povede k nějakému výsledku. Je nám jedno, zda bude veřejná, nebo tajná, řekl Deníku předseda poslaneckého klubu KDU–ČSL Pavel Severa.
Proč jste se rozhodl volit Václava Klause?
Musel jsem zvážit, co je pro mě horší, zda minulost jednoho kandidáta, nebo nejistota budoucích kroků druhého. Vyděsilo mě jednání a zarputilost skupiny, jež prosazuje Jana Švejnara a mohla by ovlivňovat dění v Česku. Vůči panu Švejnarovi je to možná kruté a nespravedlivé, ale tohle rozhodlo.
Takže podle vás nenastal čas na změnu?
Pana Švejnara nezpochybňuji. Z lidského hlediska je to velmi kvalitní člověk, je mi nesmírně sympatický. Jenže jako hlava státu by musel s někým spolupracovat, vybírat lidi na jednotlivé pozice či místa ve státní správě. My můžeme s mnohými Klausovými názory nesouhlasit, ale víme, že zůstane svůj a názory nezmění. Je to možná málo, ale jistota u mě převažuje nad nejistotou.
Očekáváte otřesy v koalici pod vlivem současných událostí?
Nějakým způsobem se doklopýtá do druhé volby. Věřím, že všichni jsou demokraté a její výsledek budou respektovat. Pak se vrátíme k jednacím stolům a vyjasníme si, do jaké míry jsou vztahy narušeny. Nešťastná prezentace v některých projevech by se do vládnutí neměla promítat ve chvíli, kdy jsou před námi důležité věci jako reforma penzí či zdravotnictví.
Budete prosazovat i v pátek veřejnou volbu?
Především chceme, aby ke způsobu volby dospěli ruku v ruce senátoři i poslanci. Neměl by se už opakovat způsob, kdy si sněmovna vyvzdorovala veřejné hlasování. My jsme připraveni akceptovat jakoukoliv volbu. Nechceme, aby zablokované jednání vedlo k tomu, že celý rok nebudeme mít prezidenta.
Kateřina Perknerová, Jitka Zadražilová, Oldřich Janeba
11.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomio Okamura.
4 6

Plány SPD? Okamura chce pro své hnutí zastoupení v čele Sněmovny

Petr Gazdík.
6 5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

AKTUALIZOVÁNO

FOTOGALERIE: Při smrtelné nehodě se vážně zranili další tři lidé

Smrtelná dopravní nehoda zablokovala v neděli dopoledne silnici mezi Javornou a Železnou Rudou. U odbočky na Zhůří se čelně srazila dvě osobní auta, muž německé národnosti nehodu nepřežil.

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

Méně Itálie. V Lombardii a Benátsku se konají referenda o širší autonomii

Obyvatelé dvou bohatých severoitalských regionů dnes hlasují o tom, jestli si přejí více peněz ze státního rozpočtu pro sebe. Guvernéři Lombardie a Benátska z Ligy Severu totiž uspořádali referenda o širší autonomii. Přirozeně se očekává, že zvítězí ano, výsledky však nejsou závazné.

Jan Švejnar po schůzce s Babišem: ANO by mělo přehodnotit postoj k euru

Hnutí ANO by mělo zvážit svůj zamítavý postoj k přijetí eura a začít se postupně připravovat na vstup do eurozóny. V dnešním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce České televize to řekl ekonom a bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení