„Kontroly ohlašujeme (u Evropské komise) do 15. prosince,“ odpověděl Kall na otázku ČTK o opatřeních na hranici s Českem, Polskem a Švýcarskem. Německo tak v ostraze hranic bude pokračovat dalších deset dní. Poslední prodloužení, které Faeserová ohlásila na 20 dní, končí k dnešnímu dni. „Je to úspěšné a fungující opatření, ve kterém nyní musíme pokračovat,“ poznamenal Kall.

„Vycházíme ale z toho, že v opatřeních, obzvláště pak na německo-polské hranici, budeme dále pokračovat,“ řekl Kall. Poznamenal, že na hranici s Polskem od zavedení stálých kontrol zachytila spolková policie asi 3300 nelegálních vstupů do Německa a že 1100 migrantům v takovém vstupu zabránila.

V prvním čtvrtletí roku 2023 zachytila policie při nelegálním pobytu v Česku o čtyřicet procent více osob než loni:

Uprchlíci ze zemí Afriky a Blízkého východu vnímají Česko stále jako tranzitní zemi, odkud putují dále do západní Evropy. Ilustrační foto.
Nelegální migrace v Evropě sílí. Česko řeší skoro dvojnásobek případů

„Pohraniční spolupráce spolkové policie s policií v Česku a Polsku je pro nás velmi významná. Je mnohem širší než kontroly na hranicích. Provádíme skrytá pátrání, máme společné hlídky, máme společná policejní střediska. Cílem je zastavit stále bezohlednější a brutálnější činnost převáděčů,“ řekl mluvčí spolkového ministerstva vnitra.

Neúčinná ostraha hranic

Německý kancléř Olaf Scholz se na počátku listopadu s premiéry spolkových zemí dohodl, že kontroly na hranicích s Českem, Polskem, Rakouskem a Švýcarskem zůstanou, protože ostraha vnějších hranic Evropské unie je neúčinná. Možný termín ukončení kancléř nezmínil, na tiskové konferenci tehdy ale hovořil o potřebě pokračovat v ostraze německých hranic po delší dobu. Na toto prohlášení Kall poukázal.

Mají kontroly na hranicích skutečný efekt na migraci?

Rakouští policisté kontrolují řidiče také na hranicích mezi jihomoravským Mikulovem a dolnorakouským Drasenhofenem
Kontroly na přechodech s ČR nemají efekt. Je nás málo, volají rakouští policisté

Kontroly nejsou plošné po celé délce německých hranic, ale pouze na vybraných místech. V případě pomezí s Českem hlídkuje německá policie mimo jiné na dálnici mezi Prahou a Drážďany. Faeserová v minulosti opakovaně řekla, že kontroly budou zbytečné, jakmile Evropská unie reformuje své azylové právo a bude lépe hlídat své vnější hranice.

V Německu letos do konce října požádalo o azyl přes 267 tisíc lidí, což je více než za celý loňský rok. Očekává se, že do konce roku počet azylových žádostí dosáhne 300 tisíc. Nejvíce žádostí registruje Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) od občanů Sýrie (83 tisíc), Turecka (45 tisíc) a Afghánistánu (44 tisíc).