Slovenský list Sme o víkendu napsal, že Babiš prý za komunismu donášel československé tajné policii StB v souvislosti s jednou z jejích operací, která se týkala zaměstnance jistého podniku. Deník se odvolával na informace z archivních dokumentů Státní bezpečnosti (StB), které dosud nebyly zveřejněny. Babiš spolupráci s komunistickou StB dlouhodobě popírá a žalobou u bratislavského soudu se domáhá verdiktu, že byl svazcích StB coby agent veden neoprávněně.

Leták, který se objevil například ve schránkách některých pražských domácností, je nadepsán textem „Opravdový příběh Andreje Babiše alias agenta StB Bureše". Dokument vyzývá voliče k tomu, aby nevolili „bankrotáře, lháře a agenta levice, který má rozbít pravici".

Tomáš HrdličkaHrdlička se k obsahu letáku nechtěl blíže vyjadřovat. „Vše co jsem chtěl, jsem na něm sdělil," řekl. „Jenom bráním sebe jako voliče a člověka," dodal s tím, že si nekoupil Mafru jako Babiš, a má tedy omezené možnosti, jak se bránit.

Babiš se domnívá, že za letákem je snaha poškodit jej a jeho hnutí ANO, které má podle průzkumů šanci dostat se do Sněmovny.

Antikampaň

Hrdličku podezírá z antikampaně i šéf pražské ODS a bývalý primátor Bohuslav Svoboda, kterému někdo přelepil předvolební plakáty. Ve sloganu „Vyhnal jsem kmotry z Prahy, vyženeme je i z politiky", někdo vyměnil slovo kmotry za „ODSáky". Podle Svobody má tato antikampaň poškodit pražskou kandidátku ODS.

„Tyto pokusy jsou trapné, každý racionálně uvažující volič ví, že jde o podvrh. Víme, kdo je zadavatelem této negativní reklamy, bohužel ale proto nemáme zveřejnitelné důkazy. Každý si ale domyslí, jaký opeřenec za tím stojí," uvedl v prohlášení Svoboda s evidentním odkazem na jméno Hrdličky.

Ten ale odpovědnost za přelepování plakátu odmítl. Za své názory se prý umí postavit a podepsat se pod ně. „Určitě bych nikomu žádné nosiče neničil, odsuzuju to," řekl. „To, že panu Svobodovi haraší, to je už veřejně známá informace. Já si myslím, že mu jenom přeskočilo," dodal. Hrdlička a Svoboda jsou nepřáteli, Svoboda stál za vyloučením Hrdličky ze strany. Heslo Svobody o vyhnání kmotrů odkazuje právě na odchod Hrdličky z ODS.

Hrdlička současnou kampaň ODS zkritizoval a označil ji jako „antikampaň". Zároveň odmítl, že by financoval kampaň dalším politickým stranám, jak se několikrát objevilo v médiích. Spojován je především s hnutím Hlavu vzhůru. „Jsou to samozřejmě nesmysly," poznamenal.

Leták, který zobrazuje podnikatele a lídra hnutí ANO Andreje Babiše jako agenta československé tajné policie StB.Leták, který zobrazuje podnikatele a lídra hnutí ANO Andreje Babiše jako agenta československé tajné policie StB.