Hřib se tak symbolicky připojil k prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi, který v deníku publikoval v roce 1918 při pobytu ve Spojených státech amerických. The Washington Post v současnosti vlastní miliardář Jeff Bezos a on-line verze od roku 2017 má v podtitulku heslo „Democracy dies in Darkness“ (Demokracie umírá v temnotě) jako vymezení proti politice amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Pražský primátor Zdeněk Hřib poskytl 3. prosince 2019 rozhovor Deníku.
Pražský primátor Zdeněk Hřib: Koalice funguje, na zásadních věcech se shodneme

Před rokem psal The Washington Post o údajném ovlivnění českých prezidentských voleb ve prospěch Miloše Zemana „ruskými subjekty“. Nyní dostal prostor Hřib, který už během celého letošního roku byl zahraničními médii zobrazován jako bojovník proti komunistickému režimu v Číně.

Pražský primátor orámoval názorový článek počátkem napjatých česko-čínských vztahů, tedy zrušením turné Pražské filharmonie v reakci na snahu magistrátu zrušit partnerskou smlouvu Prahy s Pekingem. 

„Od okamžiku, kdy jsem byl v roce 2018 zvolen primátorem českého hlavního města, jsem pracoval na splnění slibu, kterým jsem dal voličům. Zavázal jsem se během kampaně, že se vrátím k naší vážené postkomunistické tradici úcty k demokracii a lidským právům,” napsal pražský primátor. „Tím, že jsme plnili tento slib, jsem já a má rada vyvolali hněv čínské komunistické strany,” dodal Hřib.

Kritika odebírání orgánů Ujgurům

Primátor pak vyjmenovává činy, kterými Praha naštvala Peking: vyvěšení tibetské vlajky na budově Nové radnice, svou - z pozice lékaře - kritiku odebírání orgánů příslušníkům muslimské menšiny Ujgurů a dalším čínským vězňům či zmiňované okolnosti vypovězení sesterské smlouvy české metropole s Pekingem kvůli sporu o klauzuli, že Praha uznává politiku jedné Číny.

Primátoři Budapešti, Bratislavy, Prahy a Varšavy stvrdili v maďarské metropoli na půdě tamní Středoevropské univerzity Pakt svobodných měst.
Zdeněk Hřib podepsal za Prahu pakt "liberálních primátorů"

„Tuto dohodu, která obsahovala velmi neobvyklé geopolitické prohlášení, schválili naši předchůdci v úřadu. Byl to tah, který tehdy pochopitelně nadchl Peking. Chtěli jsme odstranit ustanovení a zachovat standardní dohodu. Tento návrh byl však nepřijatelný pro naše čínské protějšky, kteří pak trvali na zrušení celé smlouvy. Ztratili jsme partnerské město, ale v důsledku toho jsme získali nové. V lednu podepíšeme novou dohodu sesterských měst s Tchaj-pejí, hlavním městem Tchaj-wanu,” připomněl Hřib.

Komunistická mentalita

A jaké je podle pražského primátora poučení z celé této situace? Hřib tvrdí, že Čína je nespolehlivý obchodní partner, protože neváhá obětovat výhodné transakce, pokud to „politická potřeba” vyžaduje. „Čínské politbyro může během několika sekund proměnit velké obchodní smlouvy nebo důležitá prohlášení o spolupráci v nesmyslné kousky papíru,” připomíná Hřib také slib čínských investic ve výši deseti miliard eur, které se však v posledních pěti letech v Česku nerealizovaly.

Jiří Pospíšil.
Pospíšil: Hřib jedná arogantně. Koalice by si měla vyříkat spory

Čína navíc podle Hřiba kvůli své „komunistické mentalitě” při trestání nerozlišuje, zda je někdo primátor Prahy či člen Pražské filharmonie. „Někdo z Prahy se nechoval dobře. Pak někoho z Prahy potrestáme,” popisuje Hřib svůj pohled na čínskou reakci na vypovězení partnerské smlouvy. Čína kvůli ní zrušila koncerty několika českých hudebních těles.

Pozvěte pražské hudebníky k sobě

Hřib také zmínil aféru kolem úvěrové společnost Home Credit, která podle Aktuálně.cz proplatila téměř 2000 hodin práce PR agentuře C&B Reputation Management za zlepšování obrazu komunistické Číny u české veřejnosti. Piráti toto téma otevřeli rovněž na posledním zasedání zastupitelstva hlavního města. „Tato kauza je příznačná pro stále se zintenzivňující úsilí Číny prosazovat vlastní názory na naši společnost,” myslí si primátor.

„Neradím nikomu, aby přestal obchodovat s Čínou. Ani nenavrhuji, abychom přerušili všechny diplomatické vazby; takový přístup by byl extrémní a kontraproduktivní,” dodává Hřib pro The Washington Post. Zároveň však vyzval „přátele po celém světě”, aby byli při jednání s Čínou opatrní a nevzdávali se svých hodnot a osobní integrity kvůli strachu z vydírání a výhrůžkám.

Zdeněk Hřib.
Rozkol v Praze. Vedení TOP 09 vyjádřilo nedůvěru primátoru Hřibovi

Na závěr pražský primátor navrhl ostatním státům a městům - jako symbolické gesto solidarity - aby pozvaly pražské hudebníky k sobě, což by nemělo být podle Hřiba vykládáno jako druh pomsty vůči Číňanům: „Umění by nemělo být záměrně politizováno ani používáno jako prostředek vydírání. Ve skutečnosti právě naopak. Hudba a kultura spojují lidi, vytvářejí štěstí a činí svět lepším místem pro život.”