A právě před sběrem hlavně hřibovitých hub v tomto období varují zkušení mykologové.
„Ojediněle se ještě v lesích dají najít i hřibovité houby, ale musím varovat před jejich sběrem," řekl předseda Mykologického klubu Slavkovský les Jiří Pošmura. „Některé, hlavně na okrajích lesa a cestách, jsou několikrát přemrzlé. Opětovným přemrznutím v nich vznikají zdraví škodlivé látky," uvedl Pošmura. V takových houbách vznikají toxické látky, dochází ke kvašení cukrů, rozkladu bílkovin, a houba se tak stává zdravotně závadnou.


A jak ne tak zkušení houbaři poznají, že je houba přemrzlá? Houby jsou celkově zavadlé, barvy jsou vybledlé a okraje nahnilé. Konzumace takových hub může způsobit lehčí otravu, především pak zažívací potíže.
Houbaři ale zoufat nemusí, v lesích toho ještě roste dost. „Zkušenější houbaři se radují z podzimních hub a nacházejí čirůvku dvoubarvou, havelku, strmělku, mlženku," přiblížil Jiří Pošmura s tím, že lze najít i hlívu ústřičnou, které také mrazíky neuškodí. „V lese, kde je tepleji, se dají nalézt ojediněle i kotrče, což je velmi oblíbená houba."


Ne všude v republice ale mají houbaři takové štěstí jako na západě Čech. „Sucha se na houbařské sezóně výrazně podepsala a jsou místa v republice, kde se do dnešního dne podhoubí nevzpamatovalo a houby zkrátka nerostou. My na západě jsme měli poněkud štěstí na vyšší vlhkost a to prospělo k obnově zaschlého podhoubí," dodal mykolog Jiří Pošmura.