Dosud měli očkovaní lidé a děti do 18 let nárok na pět testů za měsíc, v březnu budou mít všichni lidé nárok na jeden PCR test zdarma. Zdarma zůstanou testy se žádankou od lékaře či hygieny. Minulý týden o tom rozhodla vláda.

Změny vyplývají podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z rozvolňování protiepidemických opatření. Ty mají skončit až na nošení respirátorů na některých místech k 13. březnu. Důvody, proč má být jeden preventivní test zájemcům dál k dispozici, jsou podle ministra zdravotnické a sociální. Lidé je mohou použít, pokud budou mít obavy z toho, že jsou nemocní nebo v případě návštěvy zařízení, kde je test vyžadován. Jeho cena pro samoplátce se pohybuje kolem 800 korun.

Očkování proti covidu. Ilustrační snímek.
V Česku přibylo 10 159 případů koronaviru. Ubylo lidí v nemocnicích

S testováním metodou PCR se v Česku začalo v únoru 2020, první případy koronaviru testy odhalily v březnu. Za první dvě vlny na jaře a na podzim 2020 pojišťovny vydaly na PCR testy zhruba čtyři miliardy korun. Následně se začalo preventivně testovat také antigenními testy, na které vydaly pojišťovny koncem roku 2020 kolem 170 milionů. Loni testování na covid pojišťovny stálo zhruba 55 miliard korun. Veřejné zdravotní pojištění ročně hospodaří celkem se zhruba 400 miliardami korun.

Od 13. března by podle ministra měla z protikoronavirových opatření platit zřejmě jen povinnost respirátorů v MHD, zdravotnických a sociálních zařízeních. S odborníky Válek diskutuje ještě o tom, že by se vyžadovaly na některých typech hromadných akcí. Zatím účastníci všech hromadných akcí respirátor musí mít, odložit si ho mohou, pokud konzumují jídlo a pití.