Cvičení vyvrcholí 11. dubna praktickými ukázkami. Okolních obyvatel se nedotkne, jen 10. a 11. dubna proletí poblíž elektrárny několik vojenských letadel. Informoval o tom temelínský mluvčí Marek Sviták.

Ilustrační foto.
Temelín investuje 70 milionů korun do stavebních úprav

Vojáci začnou svou techniku k Temelínu přesouvat 9. dubna ráno. Jako první dorazí 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic. K elektrárně přiveze zařízení pro odpalování raket, radar pro vyhledávání a zaměřování vzdušných cílů či komunikační systémy pro velení a řízení palby.

"Naším hlavním úkolem je chránit vzdušný prostor. V okamžiku, kdy je aktivován Národní posilový systém protivzdušné obrany České republiky, se naši vojáci přesouvají přímo k elektrárně. Procvičíme si zde zaujetí postavení, odvrácení útoku ze vzduchu i komunikaci s ostatními složkami," řekla mluvčí 25. protiletadlového pluku Strakonice Jana Samcová.

Ve stejný den, 9. dubna, doplní vojáky pěší rota aktivních záloh, která se přesune ze cvičení v Boleticích na Českokrumlovsku. Její příslušníci by zajišťovali silnice a okolí elektrárny. "Povolali jsme 80 vojáků z aktivní zálohy a zřídíme dvě kontrolní stanoviště. Jedno u infocentra elektrárny, druhé u čerpací stanice Hněvkovice," řekl mluvčí Krajského vojenského velitelství České Budějovice Josef Štěpánek.

Alexander Kaverin, strojvedoucí petrohradského metra.
Strojvedoucí petrohradské soupravy smrti: Ozvala se rána a zvedl se prach

Do cvičení se zapojí také temelínská policejní jednotka, kterou doplní pyrotechnici a policisté z obvodního oddělení, jak ČTK řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Ke cvičení, které se uskuteční mimo areál elektrárny, se přidá i ČEZ. „Máme vlastní systém fyzické ochrany, který zahrnuje technické a organizační bariéry včetně desítek pracovníků bezpečnostní agentury. Teroristická hrozba může vyústit v to, že se přijmou dodatečná bezpečnostní opatření, a v takovém případě by bylo naším úkolem poskytnout armádě především logistickou podporu," řekl Sviták.

Armáda už protiteroristickou ochranu Temelína trénovala v roce 2015. Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 terawatthodin elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Letiště Václava Havla Praha – Ruzyně.
Ruzyně slaví. Další letiště ale přežívají jen díky dotacím