Vládní tábor podle něho porušuje ústavu a listinu základních práv a svobod. Upírání spánku je považováno za formu mučení a je podle mezinárodních dohod zakázána, sdělil ČTK Huml v dnešní tiskové právě. Místopředsedkyně sněmovny a Humlova bývalá stranická kolegyně z VV Kateřina Klasnová se ale domnívá, že poslanec u soudců neuspěje.

"Napadnu u Ústavního soudu všechny zákony, které byly schváleny po více jak 24 hodinách jednání bez spánku. Neprojednala je skupina bdělých a plnohodnotných poslanců, ale parta duchů, která ani nevěděla, o čem hlasuje," uvedl Huml, jenž byl zvolen za vládní Věci veřejné, nyní ale spolupracuje s opozičními sociálními demokraty.

"Ať činí, jak chce. Domnívám se, že s touto stížností u Ústavního soudu nepochodí," uvedla v reakci na Humlova slova Klasnová. Poslanec podle ní do sněmovny téměř nechodí, v lavici téměř nesedí. "Takže předpokládám, že se věnuje něčemu jinému, například spánku," dodala Klasnová. Předseda VV Radek John ČTK slova o Humlově špatné docházce do sněmovní lavice potvrdil. Podle něj se chce poslanec svým krokem pouze zviditelnit, "místo aby dával návrhy".

"Podle toho, jaké vymýšlí kolega Huml fígle a obstrukce, bych ho tipoval na poslance ČSSD… Ale to předbíhám," napsal ČTK poslanec VV Viktor Paggio. Huml je známý svými levicovými názory, kterými má ke sněmovní opozici blízko.

Koalice odhlasovala i noční a víkendové jednání sněmovny kvůli obstrukcím ČSSD při projednávání reformních a úsporných zákonů, které vrátil opoziční Senát. Sněmovna jednala takřka nepřetržitě zhruba 40 hodin - schválena zatím ale nebyla žádná z patnáctky předloh. Jen o zákonu omezujícím státní podporu stavebního spoření jednali poslanci 20 hodin a hlasovat o něm budou až dnes večer.

Huml tvrdí, že koalice zneužívá své dominantní postavení v dolní komoře, když odmítá opoziční návrhy na přerušení jednání na dobu nutnou pro spánek.