Policie ho chce stíhat kvůli údajně zmanipulovanému znaleckému posudku týkajícímu se dopravní nehody. O žádosti policie v úterý jednal sněmovní mandátový a imunitní výbor. Doporučení poslancům, jak by měli rozhodnout, zatím nevydal.

Huml prý stále neviděl policejní spis. Podivil se nad tím, že policie nevyslechla jeho spolupracovníky, s nimiž posudek zpracovával. Postup policie je podle něj podivný. „Je otázka, zda je žádost od policie o moje vydání relevantní, nebo není… A pokud je žádost irelevantní, proč bych měl trvat na tom, aby mě vydali za něco, co je irelevantní?“ řekl Huml novinářům při odchodu z výboru.

Poslanec nadále trvá na tom, že se ničeho nedopustil a trestního stíhání se nebojí. „Ubírám trošku plyn ze svého původního prohlášení,“ podotkl Huml. V minulosti zdůrazňoval, že bude chtít, aby ho sněmovna ke stíhání vydala.

Konečné slovo má sněmovna

Výbor v úterý Humla vyslechl. Jeho členové už mají policejní spis, který si vyžádali před týdnem. Výbor vydá doporučení sněmovně na dalším zasedání 15. března, řekl novinářům jeho předseda Jeroným Tejc (ČSSD). Nechtěl předjímat, jaké bude. Konečné slovo má celá sněmovna.

Policie se zajímá o dva roky starý posudek k nehodě nákladního vozu s motocyklem. Dokument vypracovala společnost V.V.V. Expert, jejímž byl Huml ředitelem. Trestní oznámení podal soudce Jiří Říha pro podezření z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Huml se hájí tím, že byl pouze jedním ze spoluautorů dokumentu. Jeho tým se tehdy domníval, že nehoda se mohla stát jinak, než zachycoval policejní plánek, fotodokumentace a skutečné stopy.

Od roku 1993 bylo na žádost policie zbaveno imunity 19 poslanců či senátorů. Naposledy sněmovna rozhodla předloni v listopadu o vydání tehdejšího nezařazeného poslance Petra Wolfa (dříve ČSSD), který byl podezřelý z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv.

Čtěte také: Sněmovna projedná vydání Humla k trestnímu stíhání