„Spejbl a Hurvínek jsou hvězdami nejen na pódiu našeho divadla, ale jsou po nich pojmenovány i dvě skutečné malé planetky, nebo chcete-li hvězdy. Nyní bude mít Hurvínek šanci podívat se na ně z paluby družice, která vystoupá do stratosféry naší planety," řekla Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.

Družice, ve které Hurvínek poletí, patří do třídy družic složených z kostek o rozměrech deset centimetrů. Proto se pro účely této cesty musel vyrobit Hurvínek speciální. Jde o dvoucentimetrovou skleněnou figurku vytvořenou ve sklářské dílně Košler.

Zmenšený model kosmické lodi Crew Dragon v Technickém muzeu v Brně.
Space X v Brně: Model Muskovy kosmické lodě Crew Dragon je u Technického muzea

Družice bude během své mise obíhat přibližně 550 km nad povrchem Země a bude sloužit zejména k výukovým účelům. Řídicí centrum umístěné v pražském planetáriu bude přijímat školní exkurze a pořádat workshopy. Žáci budou mít možnost s družicí komunikovat, získávat data o průběhu letu či pořizovat snímky z oběžné dráhy.

Z tuzemských pohádkových postav se v minulosti do vesmíru podíval Krtek. Vzal ho tam americký astronaut Andrew Feustel, který na své mise bral předměty odkazující na Česko. Jeho žena Indira Feustelová má po matce české kořeny.