Když ale chcete, aby dítě rozvíjelo svůj talent, vyjde to nepoměrně dráž. Martin a Kristina Molíkovi z Prahy 8 svoje dvojčata v náklonnosti k pohybu podporují: „Chceme, aby děti měly svůj volný čas kvalitně vyplněný, začali jsme se sportem, tak jsme rádi, že je to baví,“ říká maminka desetiletých Karolíny a Martina. V jejich rodině se vše vyvíjelo přirozeně.

44 tisíc korun ročně

Syn i dcera se dali na sportování už ve čtyřech letech. Táta Martin je navíc fotbalový fanda a se synem chodí trénovat, v létě vede tábor kopané. Dvojčatům jde dobře též učení, čtvrtou třídu končila se samými jedničkami, takže na otázku, co jim sport bere, odpovídají spontánně, že nic. „Dává mi kamarády a zábavu,“ tvrdí oba. Není to ale zadarmo. Kromě spousty času Molíkovi věnují zálibě potomků ročně bezmála 44 tisíc korun. Dělají to rádi, obě děti totiž sní o budoucnosti reprezentantů.

O podobných touhách malých Barošů ví své i trenér Jaromír Goláň, který v loňském roce dovedl mladší žáky TJ Valašské Meziříčí k postupu do divize. „Za tréninky se u nás platí tisíc korun na půl sezony,“ říká. Pokud jde o vybavení malého fotbalisty, jsou podle něj nutné pouze kvalitní chrániče a kopačky, což je prý záležitost do dvou tisíc. Sport má ale i jiné než finanční limity.

Nejdražší je hokej

Například ideální věk pro začínající gymnastku jsou čtyři roky. Prvotní impulz vychází podle trenérky Gymnastiky Liberec Pavlíny Vrchovecké většinou od rodičů. „Těchto malých dětí je dost, ale když později zjistí, že se tu musí hodně cvičit, tak odpadávají,“ říká. Gymnastika je podle ní však skvělou průpravou pro další sporty a vynaložený čas není promarněný. Za tréninky v Liberci platí 600 až 800 korun, dres vyjde na dva tisíce.

Z hlediska rodinného rozpočtu je nejnáročnějším koníčkem lední hokej. „Kompletní výstroj pro hokejistu se dá pořídit za 7000 korun,“ říká Vít Železný, trenér mladých hokejistů HC Děčín. Upozorňuje, že je to však skutečné minimum, které je nutné investovat, aby mohl malý Jágr vyjet na led. Také klubové poplatky jsou v porovnání s ostatními sporty vysoké. „Tady u nás se to pohybuje v řádu 8000 korun za rok,“ říká Železný. I přes značnou finanční zátěž je hokej vyhledávaným sportem.

Kolik stojí sportování

„Zájem je, ale spoustu lidí odradí to, co tomu musejí dát,“ stěžuje si trenér s tím, že mnoho malých hokejistů do dalších let nevydrží. Vedle náročnosti je dalším důvodem odchodu z týmu nedostatek talentu. Podle Železného není hokej sportem pro každého, ne každý se například naučí bruslit. Ani talent, píle a finanční zázemí ještě nemusejí stačit. Český mládežnický sport totiž nemá na růžích ustláno. Potíže, do kterých se dostává, potvrzuje i generální sekretář Českého svazu tělesné výchovy Jan Boháč. „Členské příspěvky pokryjí pouze samotnou aktivitu sportovců včetně používání náčiní,“ říká.

Ubývá trenérů i sponzorů

Na fungování, údržbu či nové vybavení musejí sehnat peníze jinak. Upozorňuje také, že mnoho trenérů se své činnosti věnuje zdarma či za „nějakou pětistovku.“ V poslední době však nadšenců ubývá. „Mnoho lidí pracuje pozdě do večera a nemá na trénování čas,“ dodává Boháč. Mnoho potenciálních mecenášů odrazuje, že sportovní sponzoring nepřináší žádnou daňovou úlevu. Pokud jde o veřejné finance, každá obec přispívá na sportovní kluby ve svém katastru individuálně.

Naopak důkazem toho, že ani nadprůměrné zázemí nepřináší automatický úspěch, je obec Loučovice v jižních Čechách. Fotbalový klub FC Vltava, jenž je společným projektem obcí Loučovice a nedalekého Lipna nad Vltavou, před pár lety za přispění státní pokladny zrekonstruoval za miliony hřiště a celý areál. Nový trávník, moderní šatny, umělé osvětlení i penzion pár metrů od postranní čáry však nejsou využívány tak, jak by si zasloužily. Spolu s přípravkou na místním hřišti nastupují dohromady pouze čtyři mužstva. „Problém vidím v tom, že starší žáci dávají časem přednost jiným aktivitám, než je fyzická zátěž při trénincích. A když někdo nechce, tak ani to nejkvalitnější zázemí a materiální zajištění nepomůže,“ míní Rudolf Zbín z FC Vltava.

ROZHOVOR

Trenér triatlonového klubu Sportprestiž Praha Jiří Trnka: Sport si mohou dovolit děti z lépe situovaných rodin

Tělocvikář a trenér Jiří Trnka je typický sportovní nadšenec. Dětem se ve volném čase věnuje denně a zadarmo. Už čtyřicet let. Pro rodiče je ale tenhle koníček dost drahá záležitost.

Klesá zájem dětí o sportování?
Neřekl bych. Limit vidím spíš v materiálních podmínkách.

Chcete tím říct, že je to stále dražší zájmová aktivita?
To rozhodně. Jednak vybavení je kvalitnější, tudíž dražší, jednak stoupají pronájmy sportovišť. Dřív byla tahle položka spíš symbolická, školy nám vycházely všemožně vstříc. Dneska dávají běžné komerční podmínky.

Kolik to činí v případě vašeho triatlonového klubu?
Veškeré materiální vybavení hradí rodiče. Nejvyšší příspěvky platí členové, kteří mají výsledky a chtějí se sportu věnovat na nejvyšší úrovni, nejmenší logicky ti, kteří sportují pro radost. Z hlediska našich dvou dětských a jednoho dorosteneckého oddílu pak právě pronájem tvoří devadesát procent všech nákladů, tedy zhruba 200 tisíc korun ročně. Ale sporty se prolínají, nejde jen o triatlon.

Jak to?
V dětských oddílech uplatňujeme tzv. sportovní informace. Což znamená, že se děti seznamují s několika druhy sportu, třeba čtvrt roku dělají atletiku, potom fotbal a basketbal, cyklistiku a plavání, v zimě lyžují, zkrátka aby si to osahaly a zjistily, na co mají největší talent.

Kolik tahle pestrá nabídka rodiče ročně stojí?
My jsme levný klub, roční příspěvek je 1200 korun. Jde o to, že dětí je málo a kluby se o ně přetahují. Bohaté oddíly, třeba fotbalové, nabízejí ještě lepší podmínky než my. Triatlon je navíc fyzicky velmi náročný sport. Plavecké tréninky jsou například každý den.

A finančně?
Bohužel taky. Dobré kolo vyjde na sto tisíc. A když už dorostenec veškeré vybavení má, stojí všechno kolem závodění a trénování zhruba padesát tisíc ročně.

Kdo si to ale pak může dovolit?

Je pravda, že na této úrovni děti z lépe situovaných rodin. Nůžky se rozevírají stále víc.
Je hlavním motivem pro rodiče vidina budoucích výdělků úspěšných sportovců?
Možná ve fotbalových, tenisových nebo hokejových klubech. U nás je tím motivem u dětí i rodičů spíš sportovní úspěch, něco dokázat a být populární. U malých sportů výdělky až takovou roli nehrají.

Jak jste na tom vy jako trenér?
Mě platí Sportovní gymnázium Přípotoční, kde se připravují talentovaní kluci a děvčata v pěti druzích sportu. V klubu trénuji více méně zadarmo. Jsem rád, když mi něco připlatí na soustředění. Na téhle profesi se zbohatnout nedá.

KATEŘINA PERKNEROVÁ, ŠTĚPÁN ŽÁDNÍK