„Sbírali jsme na Petříně, v Oboře Hvězda, Divoké Šárce, Krčském, Klánovickém a Michelském lese, Ďáblickém háji, Hostivaři a Prokopském údolí,“ informovala za hygienickou stanici Sylvie Mayerhoferová. Loni vyšetření nasbíraných parazitů odhalilo přítomnost viru encefalitidy v Kunratickém lese.

Letošní výsledy zatím nejsou k dispozici, protože klíšťata jsou nyní na vyšetření v Národní referenční laboratoři pro arbovirové nákazy v Ostravě a pro lymskou borreliózu v Praze. To při větším počtu klíšťat může trvat déle než týden. Další sběr se uskuteční pravděpodobně koncem léta. Klíšťata si však nenechávají vyšetřovat jen hygienické stanice. Tuto možnost mají také lidé. Stačí je poslat v neprodyšně uzavřeném igelitovém sáčku do parazitologické laboratoře v Českých Budějovicích. „Výsledky jsou hotovy nejpozději do pěti dnů od přijetí klíštěte. Sdělujeme je lidem poštou,“ uvedl vedoucí a vývoje laboratoře Gen-Trend Ladislav Burýšek.

Vyšetření nehradí pojišťovny a cena se pohybuje okolo 600 korun. Podle statistik se v Praze letos nakazili 34 lidé (8x encefalitida, zbytek borrelióza). Oproti loňsku se čtyřnásobně zvýšil počet nakažených encefalitidou. Výskytu borreliózy pražští hygienici zaznamenali naopak menší množství. Loni touto dobou onemocnělo virem borrelie 39 lidí.