Turek, latte či třeba cappuccino. Valná většina české populace si bez ní nedovede představit den. S vůní kávy na stole vstává podle průzkumu společnosti Jacobs Douwe Egberts Professional (JDE Professional) takřka 90 procent Čechů. Tři z deseti pak preferují klasickou černou kávu. Jiní tři si nápoj zase ochutí mlékem i cukrem.

„Každý z nás má rozdílné preference. Naše zkušenosti ale naznačují určité trendy a tendence. Dalo by se říct, že mladší konzumenti kávy obvykle spíše preferují kávové směsi, které jsou ovocné a svěží. Skupina nad 40 let zase tíhne k výrazným a hořkým směsím,“ řekl Lumír Františák z české kanceláře JDE.

Káva má i mnoho pozitivních účinků. Ve velkém množství ale může být nebezpečná.
Jaké množství kávy už může být smrtelné? Většina lidí zůstane v šoku

Ať už mají rádi to, či ono, na své si každopádně už brzy přijdou kávoví fanoušci všeho druhu. Svátek oblíbeného nápoje, který připadá na neděli, oslaví například v Brně, kde se od 1. do 7. října uskuteční již tradiční Týden kávy. 14. října pak pražená zrna zavoní při Kávofestu ve Zlíně a ve dnech 21 a 22. října se zase zájemci sejdou v hlavním městě na Prague Coffe Festivalu.

Že má smysl dnes pořádat akce, kde si lidé vyberou z široké nabídky, potvrzuje výše zmíněný průzkum i zkušenosti z objednávek v kavárnách. Více než třetina Čechů zůstává u variant černé kávy, v popředí s klasickým espressem, i to ale může chutnat pokaždé jinak.

Nevíte, jak si v obchodě vybrat správnou praženou kávu? Podívejte se na přiložené video:

Zdroj: Deník/Petr Vaňous

„Češi umí ocenit kvalitu a je dobře, že jim ji kavárny a restaurace dokážou nabídnout. Na skvělou kávu z kaváren si snadno zvykli, a tak se posouvají k propracovanějším kávovým řešením i v ostatních prostředích, kde si připravují kávu,“ doplnil Františák.

Aromatický nápoj je také nedílnou součástí různých pracovních schůzek a své nezastupitelné místo má i po dobrém jídle. To potvrzuje třeba královéhradecká restaurace NOK NOK. „Ještě před deseti lety byla káva v nabídce restaurací spíše doplňkem, dnes je už zásadní položkou menu,“ uvedl spolumajitel podniku Tomáš Pakosta.

I turek může být sexy

Mezi konzumenty kávy je ale také ještě stále mnoho těch, kteří nedají dopustit na klasického českého turka. I ten však může být, dle baristy a hlavního pražiče CrossCafe Michala Krále, sexy a zdravý. „Turek je v tuzemsku stále velmi oblíbený, ale má své mouchy. Pokud si doma chceme připravit kávu, která je podobná klasickému turkovi, stačí mít french press. Do něj dáme čerstvě namletou kávu, kterou zalijeme horkou vodou. Po dvou až třech minutách, podle toho, jak chceme mít kávu silnou, stlačíme píst a slijeme nápoj do hrnečku,“ popsal Král.

Jirka (vlevo) a Vašek z rychlého občerstvení v centru Přístav
Vaření kávy jako terapie? Práce pomáhá Jirkovi a Vaškovi v boji se schizofrenií

Češi podle něj nejčastější dělají chyby právě s dobou louhování. „Při přípravě turka nechávají Češi kávu až příliš dlouho louhovat. To je však špatně. Po pár minutách se totiž začnou uvolňovat látky, které kávě a její chutí a vůni škodí. Louhováním, které přesáhne pět minut, nápoj zkrátka ztrácí své přidané hodnoty. A spíš než chuť z něj člověk cítí pachuť,“ doplnil barista.

Těm, kteří nemají french press, pak odborník z CrossCafe radí kávu po pár minutách zcedit. „Důležité je nechat lógr pěkně bokem,“ dodal.

Kávové perličky

• Oblasti, ve které jsou ideální podmínky pro pěstování kávy, se říká kávový pás. Rozkládá se mezi obratníkem Raka a obratníkem Kozoroha.

• Svůj původ má kávovník v jedné z afrických zemí, v Etiopii.

• Existuje řada druhů kávových zrn, těmi základními jsou Arabica (kávovník arabský) a Robusta (kávovník statný).

• Kávovník může plodit až osmkrát ročně. Jde o ovocný strom, jehož plod má podobu jako třešeň. Svou vůní připomíná jasmín.

• Až 70 procent denně přijatých antioxidantů tvoří ty, co lidé získají pitím kávy.

• U konzumentů kávy je o 15 procent menší riziko vzniku mozkové příhody, než u lidí, kteří kávu nepijí.

• Antioxidanty obsažené v kávě snižují ukládání cholesterolu do cév a mohou zabránit vzniku některých nádorových onemocnění. Káva má díky skupině antioxidačních látek podobně příznivé antiaterogenní a kardioprotektivní účinky jako zelený čaj anebo červené víno.