„Jsem velmi ráda, že akt inaugurace proběhl důstojně za účasti všech rektorů, protože v roce 2018 se konal bez účasti rektorů kvůli tomu, že nebyl pozván kolega tehdejší Bek,“ řekla novinářům Nerudová. Tehdejší rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (STAN) nedostal na rozdíl od dalších svých kolegů pozvánku na inauguraci Miloše Zemana.

Tehdejší předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) nakonec dodatečně pozval rektory a hejtmany, kteří nedostali pozvánku od kanceláře prezidenta. Většina rektorů ale na Zemanovu inauguraci nedorazila.

Inauguraci Petra Pavla sledovalo zaplněné nádvoří Pražského hradu. Nový český prezident k lidem promluvil z balkonu, zazněla i hymna
Projev Petra Pavla: Experti ocenili nekonfliktnost i apel na snahu nevzdávat se

Nerudová uvedla, že Pavel ukázal, že bude civilním prezidentem. Ocenila, že upozornil na téma rozdílů v regionech a že hovořil „o odvážných lidech, kteří mají odvahu neuspět“. K možné budoucí spolupráci s novou hlavou státu uvedla, že se uskutečnilo několik setkání a další budou následovat. „Budeme spolu hovořit o nějakých možných způsobech spolupráce. V této chvíli mi připadá zájem oboustranný,“ doplnila.

Poslechněte si část projevu nového prezidenta Petra Pavla na nádvoří Pražského hradu:

Zdroj: Deník/Michal Bílek

Necháme se překvapit, poznamenal Babiš

Babiš ČTK napsal, že nebude prezidenta komentovat. „Vyjádřím se až k jeho rozhodnutí k protiústavnímu jednání vlády, Sněmovny a Senátu, kteří chtějí připravit důchodce o peníze, které jim podle zákona náleží,“ uvedl. K Pavlově projevu později novinářům pouze řekl, že mluvil o sjednocení. „Uvidíme, necháme se překvapit,“ poznamenal.

Na inauguraci dorazil bez manželky Moniky, vysvětlil to tím, že nebyla pozvána. „Viděl jsem, že paní Nerudová byla s manželem, tak asi měla nějaké jiné postavení,“ dodal Babiš.

Společná schůze obou komor Parlamentu, na které nově zvolený prezident Petr Pavel složil slib.
VIDEO: Inaugurace prezidenta. Petr Pavel složil slib a promluvil k národu

První místopředseda ANO Karel Havlíček považuje čtvrteční slavnostní akt za důstojný a výborně připravený. Pracovníci Sněmovny i Hradu podle něj odvedli výbornou práci. Pavlův projev mu v první části připadal zbytečně konfrontační. „V první části mi chybělo určitě více nadhledu a respektu k předchůdcům, soupeřům, i těm, kteří nebyli jeho voliči. Přece jen kampaň už skončila,“ napsal ČTK.

Co můžeme čekat od prezidenta. Nový diskuzní pořad Deníku s prezidentem Petrem Pavlem a moderátorkou Kateřinou PerknerovouCo můžeme čekat od prezidenta. Nový diskuzní pořad Deníku s prezidentem Petrem Pavlem a moderátorkou Kateřinou PerknerovouZdroj: Deník

Druhá část podle Havlíčka byla smířlivější. „Ocenil bych, že pan prezident zmínil i pokoru a solidaritu. Líbila se mi pasáž o národní hrdosti, respektive o tom, že to není jen o velkých státech, ale i o odvaze těch menších se prosazovat,“ uvedl. „Být vládními politiky, tak bych asi zbystřil, protože hovořil hodně o exekutivních cílech, což přísluší spíše vládě. První příležitost naplnit svá slova bude mít ale již brzy - u rozhodování u valorizace důchodů,“ dodal Havlíček.