Index klesl po snížení tzv. reprodukčního čísla, což je průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, ze zhruba 1,22 na 1,05. V pátek bylo nakažených nejméně od 13. prosince, klesl však i počet testovaných. O vánočních svátcích se nechává testovat jen málo lidí.

Rizikové skóre dnes pokleslo, nebo stagnovalo ve všech krajích. Nejnižší je nadále v Praze, kde je na 66 bodech, což odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti. Na čtvrtém stupni jsou ještě Ústecký, Liberecký a Pardubický kraj. V pátek byla Praha na čtvrtém stupni jako jediná. Nejvýše se dnes index dostal v Královéhradeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, a to na 80 bodů.

Roušky v MHD a obchodech. Ilustrační foto
PŘEHLEDNĚ: V neděli se zpřísní opatření. Týkají se obchodů, škol i pohybu osob

Index PES v celé zemi je na úrovni pátého stupně pohotovosti už devět dní v řadě. Zatím ale stále platí jen opatření proti covidu-19 pro čtvrtý stupeň. Podle středečního rozhodnutí vlády budou opatření pro nejvyšší stupeň zavedena až od neděle. Například se musí znovu uzavřít většina obchodů a všechny provozovny služeb.

V pátek přibylo v Česku podle webu ministerstva 2669 případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní nárůst od 13. prosince. Před svátky nárůsty počtu nakažených koronavirem výrazně stoupaly. Ve středu 23. prosince se dokonce objevilo přes 14 tisíc případů. Nárůst se tak přiblížil rekordním hodnotám z přelomu října a listopadu.

Nárůst množství případů nemoci zpomalil už na Štědrý den. Na testy ale chodí o vánočních svátcích výrazně méně lidí než předtím. Zatímco ve středu bylo provedeno přes 39 tisíc testů, ve čtvrtek už jen přes 10 tisíc a v pátek zhruba 8000. Ve čtvrtek tak byl zaznamenán nejvyšší podíl prokázaných případů covidu-19 na počtu provedených testů od začátku epidemie, a to zhruba 41 procent. V pátek podíl případů na počtu testů klesl na přibližně 34,7 procenta, dále je však jeden z nejvyšších za poslední týdny.

Dušek: Data za svátky nejsou reprezentativní

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška nejsou data o podílu pozitivních testů za vánoční svátky reprezentativní. Na testy chodí podle něj ve svátek hlavně lidé s příznaky nebo ti, které na test poslal lékař. "Takže Štědrý den, Boží hod ani 26. prosinec nejsou pro nás reprezentativní hodnoty, protože se bude testovat málo lidí a budou většinou příznakoví," řekl serveru Seznam Zprávy. Podle něj zájem o testování vzroste znovu po svátcích.

Covid ARO nemocnice v Náchodě
Epidemie roste. Nemocnice se musí připravit na vyšší počty hospitalizovaných

Od březnového začátku epidemie covidu-19 bylo v Česku zaznamenáno celkem asi 668 tisíc případů nákazy. Aktuálně nemocí trpí přes 93 tisíc lidí, ale u většiny z nich má covid-19 lehčí průběh. V nemocnicích skončilo zhruba 4,7 procenta z aktuálně nemocných. Množství hospitalizovaných v pátek oproti čtvrtku mírně kleslo na 4386. Z toho 642 lidí bylo ve vážném stavu. Od začátku epidemie zemřelo 10.950 lidí nakažených koronavirem. V posledních dnech se počty úmrtí za den pohybují kolem 90. Za pátek eviduje ministerstvo zatím 47 úmrtí, ale počty mrtvých ve statistice ministerstvo pravidelně zpětně navyšuje.

Nejvýrazněji se nákaza v posledních dnech šířila na Rychnovsku. Za posledních sedm dní tam přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 708 případů covidu-19.