„Rusové potřebují rozbít jednotu Západu, vytváří proto pátou kolonu v jakékoliv společnosti. Nejde o nic sofistikovaného či drahého, zato je to velmi efektivní,“ uvedl šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun a popsal, jak se po vypuknutí války na Ukrajině valil do Česka proud proruské propagandy a jak se jí, podle něj ne náhodou, chopili lidé šířící do té doby antivaxerské konspirační teorie.

Hadí ostrov v Černé moři, o který sváděli tvrdé boje Ukrajinci a Rusové.
Ukrajinci dobyli zpět Hadí ostrov. Opustili jsme ho z dobré vůle, tvrdí Moskva

Soukromé sdružení CZ.NIC, jež provozuje registr doménových jmen .cz na českém webu, proto 25. února, tedy den po invazi, znepřístupnilo osm dezinformačních webů. Chtělo tak omezit šíření nepravdivých a zavádějících informací v on-line prostoru, které se snažily schvalovat ruskou agresi, popřípadě ji relativizovat nebo ospravedlňovat. „Vypnuli jsme dezinfoweby, abychom zatáhli za záchrannou brzdu,“ uvedl ředitel sdružení Ondřej Filip.

Podle něj se ale česká dezinformační scéna brzy na nové podmínky adaptovala a přeskupila se jinam. „Jejich weby jsme zablokovali, ale pro mnoho čtenářů to stejně znamenalo jen to, že si jejich texty přečtou o den později v řetězovém e-mailu,“ dodal Jaromír Novák z managementu CZ.nic. Sedm dezinformačních webů 25. května sdružení odblokovalo s tím, že už nepředstavují hrozbu. „Blokování nás do budoucna nespasí, lepší cestou je mediální výchova,“ sdělil Filip.

Zničené nákupní centrum v ukrajinském Kremenčuku v úterý 28. 6. dopoledne
Ivan David z SPD lže o Kremenčuku, prý tam byl sklad zbraní. To už vyvrátila BBC

Ředitel sdružení NIX.cz Adam Golecký se domnívá, že zablokování zafungovalo a proruským webům klesla sledovanost. Zatímco ale tehdy šlo dle jeho slov využít moment překvapení, nyní už budou dezinformátoři připraveni. Další blokování tudíž ztrácí smysl.

Podle datového analytika Josefa Šlerky pak chybí jakýkoliv strategický plán státu, jak se lživým a zavádějícím zprávám bránit. A chybí také systematická prevence. „Ta už tu měla probíhat minimálně od roku 2014, kdy Rusko ukázalo naplno svůj způsob informační války během invaze na Krym a východ Ukrajiny. Tehdy totiž popíralo i samotnou svou účast v těchto konfliktech. Zablokováním dezinfowebů jsme si koupili čas. Jelikož jsme to mylně považovali za řešení, daný čas jsme ale promeškali a jsme opět na začátku,“ uvedl.