Osm zákonů a změn, které platforma dvaceti nevládních organizací prosazuje, jsou obsaženy ve zveřejněném textu koaliční smlouvy, především v bodě 9.7, nazvaném „Rekonstrukce státu a opatření proti korupci".

Veškeré rozpočty

Sporným bodem ale podle iniciativy je například chybějící podmínka, podle níž by pro platnost smluv bylo nezbytné jejich zveřejnění, což v minulosti údajně kritizovali například sociální demokraté. V bodě, v němž koalice navrhuje rozšíření kontroly NKÚ na veškeré veřejné rozpočty, zas podle nevládních organizací nejsou zmíněny obchodní společnosti s majoritní majetkovou účastí státu nebo samosprávy. Iniciativa kritizuje i navrhovanou reformu financování politických stran, jež údajně neobsahuje zmínku o zavedení nezávislého kontrolního mechanizmu.

V další výtce iniciativa upozorňuje na to, že chybí časový rámec pro předložení zákonů a změn. Sama věří, že většinu zákonů lze předložit do šesti měsíců a podle odhadu expertů lze všechny požadované změny a zákony přijmout do jednoho roku. Koalice prý také nezmiňuje, zda normy projedná v rámci parlamentní skupiny, do které přizve i opoziční strany a nestátní neziskové organizace.

„Z koaliční smlouvy mám rozporuplné pocity. Klíčové zásady zákonů Rekonstrukce státu nejsou zmiňovány. Je přitom patrné, že zatím stojí ČSSD. Jsem nemile překvapen, že ANO ale i KDU-ČSL zcela evidentně ustoupily tomuto tlaku. Už teď je jasné, že pokud někdo doslova vykostí návrhy zákonů Rekonstrukce státu, bude zatím stát ČSSD," uvedl Pavel Franc z organizace Frank Bold (dříve Ekologický právní servis).

Prostor pro korupci

Protikorupční projekt Rekonstrukce státu odstartoval v březnu 2013 s cílem prosadit devět klíčových zákonů, které by razantně zmenšily prostor pro korupci a zabránily údajnému systémovému rozkrádání státu. K podpoře těchto zákonů se zavázalo přes 160 poslanců, kteří zasedli v nové Sněmovně.

Členy platformy jsou nevládní organizace Oživení, Transparency International, Frank Bold (dříve Ekologický právní servis), Fond Otakara Motejla, zIndex, Otevřená společnost, Brnění, Pražské fórum, Zaostřeno, Zelený kruh, Nadační fond proti korupci, Inventura demokracie, Glopolis, Good governance, Naši politici.cz, Iuridicum Remedium, ProAlt, Kohovolit.eu a Praguewatch.