Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Inkluze směřuje i na nadané děti. O ně se ale příliš starat neumíme

Praha – O společném neboli inkluzivním vzdělávání na českých školách se mluví především v souvislosti s dětmi zdravotně handicapovanými. Jim je určena řada podpůrných opatření, na něž mají od letošního září ze zákona nárok.

26.9.2016 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archicv

Jde o speciální pomůcky, asistenty pedagoga, učební listy nebo individuální výukové plány. Jak ovšem upozorňuje ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), novela má daleko širší záběr i cíl: „Upravuje nárok každého dítěte na materiální a personální podporu v rámci běžných základních škol. Zdůrazňuji, že jde o potřeby všech dětí, tedy jak ty se zdravotním postižením, tak ty mimořádně nadané."

Žáci s IQ nad 130

Jenže právě o talentované žáky se vzdělávací systém příliš starat neumí. V Česku má zhruba 210 000 dětí ve věku 5-18 let IQ vyšší než 115 a až 52 000 dětí nad 130. Přesto jen každá pátá základní škola v ČR má na prvním stupni jednoho až pět žáků odborně identifikovaných jako mimořádně intelektově nadané dítě (MiND). Na druhém stupni tohoto počtu dosahuje každá čtrnáctá škola. Vyplývá to z průzkumu nadačního fondu Qiido, do kterého se zapojilo 22,4 procenta ředitelů základních škol.

„Pokud potenciál takových dětí včas neodhalíme, přijdeme o významné intelektuální bohatství," říká Miriam Janyšková, zakladatelka fondu Qiido. Drtivá většina ředitelů se shoduje na potřebě podpory nadaných dětí již na základní škole (96 %) a potřebě individuálního přístupu k nim (98 %).

Qiido ví, jak na to

Právě Qiido se od roku 2014 zaměřuje na komplexní podporu vzdělávání mimořádně intelektově nadaných žáků. Jeho cílem je dosáhnout, aby do pěti let byla v každém kraji alespoň jedna ZŠ, která bude rozvíjet vědomosti i sociálně-emoční dovednosti malých talentů. „Program pro žáky s intelektovým nadáním jsme otevřeli loni. V letošním školním roce pro ně zajišťujeme výuku matematiky v 1. a 2. třídě. Byly vytvořeny dvě specializované skupiny. Do projektu je zařazeno celkem 22 žáků. Skupiny MiND jsou otevřené i dalším nadaným žákům, kteří mohou do projektu přistoupit i během školního roku," říká Ludmila Zhoufová, ředitelka Základní školy v Černošicích.

Mimořádné intelektové nadání se nejčastěji projevuje v oblasti logicko-matematické (80 %), jazykově-verbální (55 %) a přírodovědné (48 %). Rozvoj jejich talentu se většinou vztahuje k prohlubování učiva v rámci kmenové třídy, minimálně se využívá oddělená výuka. Učitelům nejvíc scházejí didaktické materiály (62 %) a konkrétní nápady pro výuku (45 %). A ředitelé by přivítali i kvalitnější průpravu absolventů pedagogických fakult.

Autor: Kateřina Perknerová

26.9.2016 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Zástupci Pirátů sledují výsledky sněmovních voleb, Ivan Bartoš. 21. 10. 2017
3 25

Lídr Pirátů Bartoš: S ANO žádná koalice nebude

Volby 2017 - štáb ČSSD v Lidovém domě - Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka.
14 15

Volební lídr ČSSD Zaorálek: Voliče nám vzalo ANO i Piráti

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

ANO jasně vyhrálo volby. Babiš chce silnou a stabilní vládu

Vítěz voleb Andrej Babiš na prvním setkání s novináři uvedl, že bude jednat s všemi stranami, které se dostaly do sněmovny. "Na prvním místě je zvolení předsedy sněmovny a dalších orgánů, teprve pak budeme mluvit o vládě. Chtěl bych ale, aby byla funkční co nejdříve a byla stabilní," uvedl šéf hnutí ANO.

Prezidentské kandidáty překvapil velký pád ČSSD. Obavy mají u SPD

Některé uchazeče o Pražský hrad překvapil výrazný propad sociální demokracie, úspěch hnutí ANO očekávali. Řekli to v reakci na výsledek sněmovních voleb.

Koalici by měli utvořit ANO a ODS, říká politolog Charvát

/ROZHOVOR/ Jak výsledky ovlivní podobu dolní komory Parlamentu ČR? Deník se ptal politologa Jana Charváta z Karlovy univerzity. „Možnější variantu vidím tichou podporu menšinové vlády ANO ze strany ODS,“ řekl Charvát Deníku. Politolog rovněž zmínil úlohu Václav Klause mladšího (ODS), který získal víc preferenčních hlasů než předseda ODS Petr Fiala.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení